reklama
reklama

Baranów: Zakończono prace przy zabytkowych mensach w Kościele św. Jana Chrzciciela

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Baranów: Zakończono prace przy zabytkowych mensach w Kościele św. Jana Chrzciciela - Zdjęcie główne

foto Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieLubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o zakończeniu prac konserwatorsko-restauratorskie przy czterech, XVIII wiecznych mensach ołtarzy bocznych znajdujących się w kościele pod wezw. św. Jana Chrzciciela w Baranowie. Prace prowadzono od 2022 roku.
reklama

Kościół w Baranowie stanowi cenny przykład budowli o wpływie stylów budownictwa południowoniemieckiego i czeskiego. Powstawał on w latach: 1764-1781 w stylu późnego baroku, jako dzieło Józefa Horscha. 

- Dotychczas znaczna część wyposażenia była wpisana do rejestru zabytków z wyjątkiem właśnie wspomnianych mens. Dopiero w 2022 r. zostały wpisane do rejestru zabytków i podjęto przy nich prace konserwatorsko-restauratorskie - przekazuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

reklama

Jak podkreśla LWKZ wspomniane mensy mogą pochwalić się bogatą historią.

- Z biegiem czasu były poddawane różnym reperacjom i przemalowaniom. Mensy znajdują się w arkadowych wnękach w ścianach nawy kościoła, ustawione pod obrazami: Ofiarowanie Jezusa w świątyni, św. Antoni, św. Paweł i św. Piotr. Są one drewniane, mają formę sarkofagową, jednak posiadają zróżnicowane dekoracje i wymiary. 

W trakcie prac odkryto nieznane do tej pory fakty o mensach, co pozwoliło na dokładniejsze datowanie ich powstania.

- Na wszystkich ustalono obecność pierwotnej dekoracji malarskiej, której stylistyka pozwoliła wydatować ją na drugą połowę XVIII wieku. Na trzech z czterech mens odkryto nawarstwienia świadczące, że były przekształcane jednocześnie, jako zespół. Odstępstwem jest ołtarz pod obrazem „św. Antoni”. Ujawniono na nim obecność dekoracji malarskiej zapewne z XVIII/XIX wieku, nie występującej na pozostałych obiektach. Wobec tych odkryć podjęto komisyjnie decyzję o ekspozycji na ostatnio omawianej mensie malowidła z XVIII/XIX w,. a na pozostałych warstwy pierwotnej - relacjonuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama