Zarząd proponuje zawieszenie niektórych zapisów układu zbiorowego
O trudnej sytuacji finansowej zarówno całej Grupy Azoty, jak i puławskiego zakładu rozpisują się nie tylko lokalne, ale i ogólnopolskie media. W czerwcu nowe władze GAP z prezesem Hubertem Kamolą na czele podjęły się wdrożenia programu naprawczego. Oprócz ograniczenia zbędnych wydatków, jednym z elementów planu miało być czasowe zawieszenie niektórych kosztochłonnych zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Podjęto rozmowy z przedstawicielami działających w Puławach związków zawodowych, jednak w przeciwieństwie do innych spółek, tu nie przyniosły one konsensusu. Związkowcy nie dali zgody na zawieszenie nagród motywacyjno-kwartalnych, rocznych czy innych dodatków. Nie zgodzili się także na zmniejszenie Funduszu Socjalnego do poziomu ustawowego. Wobec tego pod koniec sierpnia zarząd Grupy Azoty Puławy poinformował o zamiarze wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.
W odpowiedzi związki wyraziły zgodę na wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. do 30 września 2027 r. zawieszenia części zapisów ZUZP. Ale postawiły warunek - zawieszenie od 1 września br. opłaty za logo, którą Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wnosi do Grupy Azoty S.A.
Od tamtej pory przedstawiciele kierownictwa spółki i załogi spotykali się kilka razy, ale do porozumienia nie doszło.
Związkowcy: Premierze ratuj!
We wrześniu związkowcy skierowali pismo w sprawie sytuacji puławskich Azotów do premiera Donalda Tuska. Poprosili w nim o pomoc i interwencję.
- Stoimy o kilka milimetrów nad przepaścią - napisali i podkreślali, że taki stan rzeczy, to efekt błędnego zarządzania firmą. Wskazywali również na czynniki zewnętrzne, mające wpływ na kiepskie wyniki finansowe spółki Skarbu Państwa. Wśród nich wymieniali wojnę w Ukrainie, niekontrolowany import nawozów z Rosji czy import tworzyw nieobciążonych kosztami klimatycznymi.
W październiku związkowcy skierowali do zarządu wspólne stanowisko, w który proponują podpisanie porozumienia zawieszającego pięć punktów ZUZP. Jak wynika z projektu porozumienia przedstawionego władzom spółki, związki są gotowie na rok zrezygnować m. in. z nagrody z okazji Dnia Chemika czy nagrody świątecznej z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Tymczasem zarząd GAP trzy dni później zaprosił związkowców do mediacji. Te zaplanowano na jutro (18 października). Poprowadzi je mediator Michał Marcinkowski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.