Reklama

Czy wystarczy pieniędzy na odśnieżanie?

Opublikowano: 22 lutego 2021 13:15
Autor: DK | Zdjęcie: MP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

informacje-pulawskie Władze Puław w tym roku na tzw. akcję zima zabezpieczyły 1,26 mln zł. Powiat 465 tys. zł i wydał już połowę pieniędzy.

Reklama

Takiej zimy dawno nie było

Od połowy stycznia w kraju mamy prawdziwą zimę - z opadami śniegu, którego w ostatnich latach było jak na lekarstwo i mrozami. Choć z zimy zadowoleni są dzieci, tak kierowcy już nie do końca, bo przy opadach warunki do jazdy były bardzo utrudnione. W tym sezonie na brak zajęcia nie mogą też narzekać służby zajmujące się odśnieżaniem miejskich ulic i dróg w powiecie.  O bezpieczeństwo mieszkańców Puław dba Zakład Usług Komunalnych. Akcja "zima" rozpoczęła się 12 grudnia ub. r.

- ZUK Sp. z o.o. realizujący zadanie oczyszczania Miasta Puławy w sezonie zimowym posiada niezbędny sprzęt do prowadzenia prac w tym zakresie tj.: trzy zestawy samochodów ciężarowych z pługami wraz z osprzętem (piaskarko-solarki) oraz cztery zestawy traktorów z pługami oraz z piaskarko-solarkami. Całodobowo pełniony jest dyżur synoptyczny. Do dnia 05.02.2021 pługopiaskarki wyjeżdżały w sumie 72-krotnie przy 12-godzinnych dyżurach (dzień/noc) z przerwą w dniach, kiedy sytuacja pogodowa na jezdniach i chodnikach nie wymagała podjęcia akcji. Od 01.01.2021r. do 05.02.2021r. pługopiaskarki podejmowały akcję 57-krotnie. Nadmieniamy, że w przypadku nagłej zmiany warunków atmosferycznych tj.: wystąpienia gołoledzi lub intensywnych opadów śniegu, spółka zobowiązana jest do jak najszybszego podjęcia stosownych działań. Jeśli opady śniegu są długotrwałe akcja jest prowadzona nieprzerwanie. Po ustaniu opadów spółka zobowiązana jest do uprzątnięcia zalegającej pokrywy śnieżnej oraz śliskości na jezdniach i chodnikach w zależności od standardu drogi w czasie od 4 do 6 godzin - tłumaczy Tomasz Wadas, prezes ZUK.

Odśnieżenie miasta zajmuje nawet do sześciu godzin. Prezes nazywa sezon zimowy dość specyficznym.

- Nagłe załamania pogody, długotrwałe i intensywne opady utrudnią prowadzenie akcji zimowej, gdyż prace prowadzone są zarówno w trakcie opadów, jak i po ich ustaniu. Dodatkowo częste wahania temperatur w okolicach zera stopni oraz duża wilgotność są przyczyną tworzenia się, w szczególności w godzinach porannych, gdzie temperatura spada poniżej zera, nadmiernej śliskości dróg lub wręcz gołoledzi - tłumaczy prezes Wadas.

 

Ile kosztuje odśnieżanie miasta oraz powiatu?

- Kwota, którą zabezpieczyliśmy na 2021 rok wynosi 1,21 mln zł. W tej chwili trudno jest powiedzieć, ile zostanie wykorzystane z tej kwoty, ponieważ nie otrzymaliśmy jeszcze faktury za styczeń, a warunki pogodowe na pozostały czas zimy są trudne do przewidzenia. Zakład Usług Komunalnych w Puławach, który jest odpowiedzialny za całość utrzymania zimowego dróg gminnych i wewnętrznych należących do miasta (w tym: jezdni, chodników i parkingów), wykonuje swoją pracę bardzo dobrze. Do odśnieżania i likwidacji śliskości ZUK zabezpieczył odpowiednią ilość sprzętu (3 pługopiaskarki na jezdnie i 4 zestawy ciągników z pługami śnieżnymi i rozsiewaczami piasku na chodniki) oraz ludzi do odśnieżania ręcznego na przystankach i przejściach dla pieszych. Jednocześnie należy podkreślić, że główne drogi tranzytowe na terenie miasta Puławy są drogami wojewódzkimi zarządzanymi przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie, a obwodnica Puław jako droga krajowa jest zarządzana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Lublin - mówi dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, Wiesław Stolarski.

465 tys. zł zabezpieczył na odśnieżanie dróg powiatowych Powiatowy Zarząd Dróg. Choć to nie koniec zimy, to powiat już wydał 276 tys. zł, czyli już ponad połowę sumy.

- Nasze służby drogowe przez cały okres zimowy pozostają w pełnej gotowości, by w każdej sytuacji skutecznie i szybko reagować na pogarszające się warunki pogodowe. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić przejezdność i bezpieczne warunki na drogach powiatu. Jednocześnie apelujemy do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności - mówi Kamil Lewandowski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Puławach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.