- Przede wszystkim chcemy pokazać społeczeństwu, na czym polega nasza praca oraz zwrócić uwagę wszystkich na nasze zdrowie - mówi dyrektor Wojtyłło.
Puławska placówka przystąpiła do ogólnopolskiej akcji, realizowanej pod hasłem " Bezpieczeństwo zdrowotne - wspólna odpowiedzialność". W jej ramach właśnie dziś (środa, 9 kwietnia) w swojej siedzibie przy Al. Królewskiej zachęcała do odwiedzenia stoisk informacyjnych i rozmowy z pracownikami PSSE, którzy stoją na straży naszego zdrowia.
- Chcemy pokazać naszą codzienną pracę, narzędzia, jakimi się posługujemy, materiały edukacyjne i różne rozwiązania prawne, które wykorzystujemy, aby zapobiegać m.in. różnym chorobom zakaźnym - podkreśla szefowa puławskiej PSSE.
Jak tłumaczy pracownicy Sanepidu nie tylko kontrolują i wytykają nieprawidłowości, ale dbają o szeroko rozumiane bezpieczeństwo.
- Monitorujemy żywność, wodę, aby ta, którą pijemy była odpowiedniej jakości, kontrolujemy miejsca użyteczności publicznej, prowadzimy nadzór na chemikaliami - preparatami biobójczymi, zajmujemy się również chorobami zawodowymi. Każdy może do nas przyjść, dowiedzieć się, co to jest choroba zawodowa, jak postępować. Prowadzimy również nadzór nad chorobami zakaźnymi i zakażeniami - wylicza szerokie spectrum działań dyrektor Maria Wojtyłło.
Sanepid nadzorując miejsca publiczne sprawdza m.in. czystość hoteli, kontroluje cmentarze, targowiska, ale również sklepy, bary i restauracje, czyli miejsca, gdzie żywność jest produkowana i wprowadzana do obrotu. Pracownicy PSSE sprawdzają, czy jest ona przechowywana w odpowiednich warunkach oraz skąd pochodzi. Jak przyznaje również konsumenci sami często zgłaszają im nieprawidłowości.
- Wtedy podejmujemy niezwłocznie działania. Jeśli jest możliwość, to jeszcze w tym samym dniu, a jeśli nie, to w możliwym najbliższym terminie, oceniamy stopień zagrożenia. W przypadku żywności taka kontrola nie jest zapowiedziana. Są to kontrole nieplanowane, interwencyjne, które mają zapobiec nieprawidłowościom. Bo przecież jeśli np. towar jest przeterminowany, to może on powodować jakieś dolegliwości. Tylko w przypadku przedsiębiorcy jesteśmy zobowiązani wysłać zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli - wyjaśnia Maria Wojtyłło.
Praca w terenie to jedno. Ale nie tylko tym zajmuje się stacja. W jej działaniach niezwykle ważna jest również profilaktyka.
- Po kontoli monitorujemy, czyli zbieramy i analizujemy wszystkie te dane epidemiologiczne i na tej podstawie są opracowywane różne statystyki. Właśnie na tej podstawie później wiemy, że dana choroba występuje w określonym procencie. Wtedy możemy podejmować różne działania zapobiegawcze, proponujemy działania profilaktyczne, spośród których najważniejsze są szczepienia. Należy pamiętać, że zabezpieczają nas one także przed ciężkimi powikłaniami po chorobach - podkreśla dyrektor PSSE w Puławach.
Jak się okazuje mieszkańcy powiatu puławskiego mogą być spokojni.
- Żywność, która jest sprzedawana na terenie naszego powiatu jest bezpieczna. Zdarzają się oczywiście interwencje klientów. Ale od razu odbywa się kontrola, dzięki czemu wszystkie nieprawidłowości są na bieżąco usuwane. Co prawda czasami kończy się to mandatem, a czasami upomnieniem - mówi dyrektor Wojtyłło i dodaje:
- To pokazuje, że nasza praca, w którą moi pracownicy są bardzo zaangażowani, daje pozytywne skutki.
Dlaczego nie trzeba bać się Sanepidu?
- Pracownicy inspekcji sanitarnej są po to, aby pomagać, edukować, szerzyć profilaktykę, współpracować z mieszkańcami. Jesteśmy tu po to, by dbać o zdrowie publiczne. Nasza praca to nie tylko kontrole. We współpracy z różnymi placówkami, np. szkołami, przedszkolami realizujemy programy zdrowotne, zgodnie z powiedzeniem "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Chodzi przede wszystkim o wpajanie podstawowych zasad higieny. Młodzież chętnie z tego korzysta - mówi Maria Wojtyłło.
A dziś puławską PSSE odwiedzały m.in. dzieci z miejscowych przedszkoli, brały udział w pogadankach, warsztatach i pokazach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.