W ogrodowej przestrzeni otaczającej Altanę Chińską (najstarszy i niedostępny na co dzień pawilon ogrodowy, w dawnym puławskim ogrodzie księżnej Izabeli) uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć z bliska jego wnętrze, poznać jego historię, a także doświadczyć ciągle żywych wartości pozostawionych przez „Panią na Puławach”.
Księżna Czartoryska włączyła XVII-wieczną Altanę Chińską, pozostałość po francuskim ogrodzie jej teściów, w przestrzeń urządzonego przez siebie ogrodu w stylu angielskim. Zgodnie ze zwyczajem w Altanie, która pełniła funkcję herbaciarni urządzano spotkania przy tym gorącym napoju – dyskutowano, czytano książki i recytowano wiersze, urządzano drobne gry towarzyskie oraz miło spędzano czas.
Księżna Izabela Czartoryska organizowała tego typu spotkania w różnych miejscach przestrzeni ogrodowej. Niewyczerpana w swych pomysłach inspirowała swych gości do picia herbaty w przeróżnych zakątkach jej puławskiego ogrodu. Muzeum Czartoryskich w Puławach powraca do tej tradycji. Dla gości otworzone zostaną podwoje Altany Chińskiej, która będzie idealnym tłem dla przybliżenia postaci księżnej jako inspiracji ogrodniczej, ciągle żywej w np. nieodległej Końskowoli.
Kolejną inspiracją będzie księżna Izabela jako bohaterka książki. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z Krzysztofem P. Czyżewskim autorem powieści pt. „Izabela. Świat w płomieniach”. W trakcie będzie można skosztować wyjątkowych kompozycji herbat, stworzonych przez Herbaciarnię Czartoryską, dla której inspiracją była również postać „Pani na Puławach”.
Całość wydarzenia będzie wzbogacona przygotowaną specjalnie wystawą planszową przedstawiającą widoki dolnego ogrodu wraz z merytorycznym komentarzem. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, dla których zostanie przygotowana miedzy innymi gra terenowa inspirowana powieścią „Izabela. Świat w płomieniach”.
Wstęp jest bezpłatny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.