reklama
reklama

Gen. Jan Rajchel – Twój senator, Twoja bezpieczna Lubelszczyzna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał promocyjny

Gen. Jan Rajchel – Twój senator, Twoja bezpieczna Lubelszczyzna - Zdjęcie główne

Gen. Jan Rajchel | foto Materiał promocyjny

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie15 października staniemy w obliczu podjęcia decyzji o przyszłości naszej Ojczyzny. Wyniki wyborów parlamentarnych zadecydują o bezpieczeństwie naszego kraju i naszego regonu. Mam nadzieję, że moja wiedza, doświadczenie i dotychczasowa aktywność przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa naszej Lubelszczyzny oraz naszego Kraju. Moja kandydatura do Senatu RP została podjęta z ramienia Paktu Senackiego.
reklama

Mam zaszczyt kandydować ze szczególnie bliskiego mi okręgu – okręgu nr 14, obejmującego powiaty lubartowski, łukowski, opolski, puławski, rycki. Nasz region – Lubelszczyzna – odgrywa ogromną rolę w systemie bezpieczeństwa Polski. Zarówno ze względu na swoje strategiczne położenie geograficzne, a także szczególną infrastrukturą wojskową. Wyzwania i możliwości wynikające z tego faktu powinny być przedmiotem poważnej debaty parlamentarnej i realizacji inicjatyw na poziomie ogólnokrajowym, o które zamierzam zabiegać.

W swojej dotychczasowej karierze, zarówno w mundurze generała brygady, pilota Wojska Polskiego, jak i w todze rektora Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, tematyka bezpieczeństwa była dla mnie priorytetem. Jestem przekonany, że w dobie wyzwań dla bezpieczeństwa Polski, Senat RP wykorzystując funkcje ustawodawczą i kontrolną, może odegrać kluczową rolę w zwiększaniu potencjału obronnego Polski. To także szansa dla naszej Lubelszczyzny na rozwój i nowe inwestycje.

Dziś gwarancją bezpieczeństwa Polski jest własny potencjał obronny państwa, ale również członkostwo w Unii Europejskiej i NATO. Demokratyczne zasady sprawowania kontroli nad Siłami Zbrojnymi obowiązującymi w państwach natowskich i unijnych wymagają, by funkcję kontrolną sprawowały osoby o odpowiednich kompetencjach, wiedzy i merytorycznym przygotowaniu.

Zapraszam Państwa do zapoznania się z „Inicjatywą dla bezpieczeństwa” – umowy społecznej z mieszkańcami, którą chciałbym realizować w XI kadencji Senatu RP. Mam nadzieję, że spotkam się z Państwem na kampanijnej trasie, a przedstawione w Inicjatywie propozycje będą przedmiotem rzeczowej oceny i aprobaty z Państwa strony.

Inicjatywa dla BEZPIECZEŃSTWA:

  1. Odpowiedzialna polityka bezpieczeństwa narodowego
  2. Bezpieczne niebo – inwestycja w lotnictwo 
  3. Edukacja i nauka dla bezpieczeństwa i społeczeństwa
  4. Bezpieczna gospodarka
  5. Senator obywatelski – inicjatywa dla Lubelszczyzny – konsensus samorządowo-parlamentarny

 I ODPOWIEDZIALNA POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO

Praca w parlamencie to zbiorowy wysiłek posłów i senatorów, których obywatele obdarzyli swoim zaufaniem. Nawet najbardziej szlachetne inicjatywy nie mogą być zrealizowane w pojedynkę i wymagają, często ponadpartyjnej, współpracy, dlatego szereg inicjatyw będę realizował w porozumieniu z innymi parlamentarzystami, ale przede wszystkim z Państwem, mieszkańcami regionu. Odpowiedzialna polityka bezpieczeństwa narodowego to naczelna zasada, do realizacji której będę zachęcał wszystkich aktorów sceny politycznej. Fundamentalne reformy z zakresu bezpieczeństwa muszą być przedmiotem ponadpartyjnego konsensusu, poprzedzonego pogłębionymi konsultacjami ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i ekspertami. Odpowiedzialność musi być nieodłącznym elementem inicjatyw w takich obszarach jak:

  1. Struktura organizacyjna i liczebność Sił Zbrojnych RP
  2. Wyposażenie i modernizacja Wojska Polskiego
  3. Polski (państwowy i prywatny) przemysł zbrojeniowy
  4. System rezerw osobowych
  5. Obrona Cywilna
Praca w senackiej Komisji Obrony Narodowej pozwala na wykorzystanie mojego doświadczenia zawodowego i akademickiego oraz podejmowanie działań w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa, przemysłu zbrojeniowego, działalności i funkcjonowania sił zbrojnych.

Istotnym problemem jest także bezpieczeństwo polskiego społeczeństwa w obliczu sytuacji po zakończeniu konfliktu w Ukrainie. Niekontrolowany przepływ broni, zwolnienie z ukraińskich  Sił Zbrojnych setek tysięcy żołnierzy, którzy będą zmuszeniu do znalezienia swojego nowego miejsca w społeczeństwie, to tylko dwa z wielu problemów, którym musimy stawić czoła jako państwo.

 

Inicjatywy lokalne w zakresie bezpieczeństwa:

  1. Przeprowadzimy inwentaryzację potencjalnych obiektów ataków lotniczych, rakietowych oraz dywersyjnych.
  2. Zdiagnozujemy potrzeby obronne regionu i jego mieszkańców.
  3. Wprowadzimy pilne rozwiązania zmierzające do stworzenia etatowych pododdziałów przeciwlotniczych i ich odpowiedniego wyposażenia we wszystkich jednostkach wojskowych bazujących na Lubelszczyźnie oraz do ochrony infrastruktury krytycznej.
  4. Stworzymy zaplecze techniczne niezbędne do sprawnej odbudowy, zniszczonych w trakcie ewentualnych działań wojennych lub klęsk żywiołowych, przepraw na Wiśle i Wieprzu lub do budowy nowych w zależności od potrzeb.
  5. Opracujemy nową koncepcję wyposażenia pododdziałów WOT na Lubelszczyźnie, uwzględniających specyfikę regionu, a tym samym specyfikę zadań.

II. BEZPIECZNE NIEBO – INWESTYCJA W LOTNICTWO

Z lotnictwem związany jestem od 1980 roku do dziś. Początki moich doświadczeń w lotnictwie wojskowym sięgają 1984 roku i nierozerwalnie związane są z Dęblinem, który na lotniczej mapie Polski jest stolicą lotniczą naszego kraju. Dęblin to nie tylko historia, ale przede wszystkim przyszłość naszego lotnictwa, którą należy przekuć na potrzeby regionu. Moje doświadczenie, wiedza ekspercka oraz wykształcenie pozwalają na dokonanie merytorycznej analizy oraz opracowania propozycji zmian w kwestii systemu obrony powietrznej kraju, jego docelowego kształtu, możliwości i funkcjonalności.

Inicjatywy w zakresie lotnictwa:

  1. Odtworzymy w strukturach Sił Powietrznych RP lotnictwa myśliwskiego.
  2. Zintegrujemy istniejące w Siłach Zbrojnych RP systemy dowodzenia i rozpoznania.
  3. Opracujemy koncepcję wykorzystania sieci lotnisk cywilnych oraz lotnisk polowych na potrzeby lotnictwa Sił Zbrojnych RP.
  4. Inwestycja w Lotniczą Akademię Wojskową – stworzymy warunki do rozwoju, by LAW ponownie stała się cenionym i wiodącym międzynarodowym ośrodkiem szkoleniowym i naukowym.
  5. Podejmiemy działania na rzecz organizacji na lotnisku w Dęblinie Międzynarodowych Pokazów Lotniczych.
  6. Będziemy działać na rzecz budowy niezbędnej infrastruktury lotniskowej – niezależnego lotniska szkoleniowego.

III. POTRZEBA ZMIAN W EDUKACJI

Z uwagi na wieloletnie wypełnianie zaszczytnej funkcji rektora Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, oraz aktualnie zajmowane stanowisko profesora w Instytucie Nauk o bezpieczeństwie Uniwersytetu w Siedlcach, szczególnie bliski jest mi obszar edukacji. Jako nauczyciel akademicki doskonale rozumiem bolączki polskiej oświaty. Jako senator będę konsekwentnie stać po stronie pedagogów każdego szczebla, którzy walczą o godne płace, przystające do ich nakładu pracy, wiedzy i kompetencji, ale także o jakościowe zmiany w systemie edukacji.

Przyszłe pokolenia zasługują na programy dostosowane do aktualnych potrzeb, wynikających z sytuacji w kraju i na świecie. Jedną z kluczowych potrzeb są umiejętności związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i edukacją obronną. Agresja Rosji na Ukrainę stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie kształtowania postaw obywatelskich i obronnych od najmłodszych lat.

Inicjatywy w zakresie edukacji:

  1. Dokonamy przeglądu i aktualizacji programów edukacji w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa, w tym rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa.
  2. „Odchudzimy” obowiązkową podstawę programowej dla szkół podstawowych, średnich i zawodowych oraz minima programowe dla określonych kierunków studiów. Docelowa zmiana powinna dążyć do stanu, w którym podstawę programową będzie można zrealizować w ciągu trzech dni szkolnych. Czwarty dzień powinien być przeznaczony na rozwój indywidualnych potrzeb, umiejętności, zdolności ucznia/studenta, zgodnie z wybranym profilem szkoły lub uczelni. Natomiast piąty dzień szkoleniowy, powinien być przeznaczony do dyspozycji organów prowadzących,  dyrekcji, władz uczelni, rady rodziców lub samorządu studenckiego – zgodnie z potrzebami społecznymi, lokalnymi, branżowymi.
  3. Podniesiemy płacę pracowników oświaty i nauki wg zasad obowiązujących w sferze budżetowej, o 20% do końca 2023 r. Wprowadzimy regulacje docelowe dotyczące wynagrodzenia nauczycieli, polegające na określeniu procentowej wartości wynagrodzenia w stosunku do minimalnej płacy krajowej.
  4. Powołam Lubelską Akademię Bezpieczeństwa – wspólną inicjatywę uczelni wyższych, szkół, organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego na rzecz organizacji otwartej Akademii dla mieszkańców Lubelszczyzny. Misją LAB będzie promocja wiedzy na temat bezpieczeństwa oraz przeprowadzanie szkoleń z zakresu działań w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń.
  5. Zrealizuję kampanię społeczną #InicjatywaDlaBezpieczeństwa – adresowaną przez ekspertów i praktyków do nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów terytorialnych, przedsiębiorców z regionu ofertę działań edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa.
  6. Zorganizuję Roczną Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniowa – konferencji na temat aktualnych wyzwań dla bezpieczeństwa narodowego w Polsce i w naszym regionie.

IV. BEZPIECZNA GOSPODARKA

Gospodarka i bezpieczeństwo to system naczyń połączonych. Kwestie bezpieczeństwa mają fundamentalne znaczenie dla gospodarki w wymiarze ogólnokrajowym i lokalnym. Bezpieczeństwo narodowe pozwala na stabilne funkcjonowanie podmiotów gospodarczych w naszym regionie, a także umożliwia rozwój inwestycji zagranicznych, przyczyniając się do tworzenia nowych, lepiej płatnych miejsc pracy. W ścisłej koordynacji z parlamentarzystami i mieszkańcami naszego regionu będziemy działać na rzecz przedsiębiorczych inicjatyw.

Inicjatywy w zakresie gospodarki:

  1. Zapewnimy bezpieczne warunki prowadzenia działalności gospodarczej
  2. Przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury (kasowy PIT).
  3. Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.
  4. Pomożemy mikro przedsiębiorcom obniżyć koszty działalności: zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika będzie płacił ZUS.
  5. Ograniczymy czas kontroli mikro przedsiębiorców do 6 dni w skali roku. Urzędy Skarbowe nie będą w nieskończoność przedłużać kontroli.
  6. Prowadzenie inwestycji wg stanu prawnego obowiązującego w momencie rozpoczęcia inwestycji do czasu osiągnięcia zakładanej stopy zwrotu.
  7. Wynagrodzenie minimalne określane tylko dla sfery budżetowej
  8. Powołanie Izby Gospodarczej Jednoosobowych Działalności Gospodarczych
  9. Zadbamy o bezpieczeństwo sektora rolno-spożywczego
Lubelszczyzna to region wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Może być z powodzeniem nazwana polskim zagłębiem malinowym. Rolnicy wspaniale prowadzą produkcję owoców miękkich, uprawiają dobre odmiany, dostosowane do naszego klimatu. Jednak sporo gotowych sadzonek zostało sprzedanych za granicę, w szczególności na Ukrainę, gdzie też są uprawiane i przywożona do Polski. Wpływa to negatywnie na nasz rynek owoców, w szczególności na ceny skupu.

W sposób szczególny rosyjska agresja na Ukrainę i nieudolna polityka gospodarcza rządu, dotyka bezpośrednio naszego regionu i producentów rolnych. To kwestia nie tylko bezpieczeństwa militarnego, ale także gospodarczego i żywnościowego. Import ukraińskich towarów rolno-spożywczych pogłębił kryzys w polskim rolnictwie, a polski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski i rząd PiS okazali się nieskuteczni w przeciwdziałaniu negatywnym konsekwencjom niekontrolowanego importu oraz w negocjacjach z naszymi partnerami z Unii Europejskiej i z Ukrainy.

Ale pogłębiający się kryzys na rynku rolno-spożywczym to tylko przedsmak, związanych z przyszłym członkostwem Ukrainy w Unii Europejskiej – wyzwań, na które rząd nas nie przygotował.

  1. Podejmiemy działania zapewaniające konkurencyjność polskiego rolnictwa. W tym celu dokonamy analizy opłacalności określonego profilu produkcji rolnej w Polsce, zdiagnozujemy zagrożenia i podejmiemy działania w celu dostosowania profilu produkcji w Polsce, by zachować konkurencyjność naszej gospodarki. Aktywną rolę w tym zakresie odgrywać musi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  2. Zadbamy także o rozbudowę niezbędnej infrastruktury magazynowej i transportowej, tak by przyszłe członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej nie stanowiło zagrożenia dla rodzimej produkcji, ale szanse na współpracę i rozwój gospodarczy regionu.
  3. Wprowadzimy obowiązek oznaczania flagą kraju pochodzenia wszystkich świeżych produktów w sklepach. Co najmniej połowa strategicznych produktów żywnościowych w sklepach musi pochodzić z Polski.
  4. Uruchomimy program budowy nowoczesnych targowisk w każdym mieście.
  5. Wprowadzimy dla rolników fundusz stabilizacyjny, pokrywający straty spowodowane oszustwami pośredników i szkodami łowieckimi.
  6. Obniżymy koszty prowadzenia gospodarstw: zapewniając wsparcie dla inwestycji w biogazownie, farmy fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.
  7. Zapewnimy czystą i tanią wodę do produkcji rolnej – postawimy na budowę lokalnych systemów zatrzymujących wodę w glebie. Rolnik ma prawo skorzystać z wody, która spadnie na jego grunt.
Bezpieczeństwo i rozwój turystyki

  1. Z danych GUS wynika, że w 2021 r. z turystycznych obiektów noclegowych w województwie lubelskim skorzystało 760,7 tys. turystów, którym udzielono 1,7 mln noclegów. W porównaniu do 2020 r. było to więcej odpowiednio o 21,1% i 22,4%. Coraz większa liczba turystów wymaga od nas, mieszkańców, ekspertów samorządowców, parlamentarzystów, współpracy na rzecz realizacji inicjatyw w zakresie bezpieczeństwa i rozwoju turystyki poprzez:
  2. Opracujemy spójną, długoterminową strategię promocji regionu oraz włączenia w jej realizację przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji turystycznych i administracji publicznej.
  3. Uzupełnimy lukę kadrową poprzez wsparcie działań promocyjnych branży turystycznej wśród uczniów i studentów.
  4. Przeprowadzimy audyt bezpieczeństwa usług turystycznych – w zakresie formalno-prawnym, jak i kwestii związanych z zagrożeniami pożarowego, budowlanego, czy epidemiologicznego.

V. SENATOR OBYWATELSKI – INICJATYWY DLA LUBELSZCZYZNY

Kierując się troską o dobro Obywateli, wypełniając mandat senatorski, deklaruję że w zakresie inicjatyw legislacyjnych, wniosków do rozpatrywanych aktów prawnych, uwag i propozycji prac komisji senackich, pozostanę otwarty na Państwa sugestie i rekomendacje.

W sprawach istotnych dla Lubelszczyzny deklaruję konsensus obywatelsko – samorządowo- parlamentarny, bez względu na reprezentowane opcje polityczne w celu osiągnięcia porozumienia w „słusznej sprawie” – w zakresie polityki zdrowotnej i gospodarczej.

Szeroki katalog obowiązków i praw senatora, w tym możliwość podejmowania interwencji w organie administracji rządowej, samorządu terytorialnego, w przedsiębiorstwach i organizacjach społecznych dla załatwienia sprawy, którą wnosi we własnym imieniu lub imieniu wyborcy, mogą przyczynić się do wzrostu jakości życia publicznego. Niezbędna w tym zakresie jest współpraca z obywatelami, ekspertami i organizacjami pozarządowymi, dlatego drzwi mojego biura senatorskiego na Lubelszczyźnie będą dla Państwa otwarte.

Inicjatywy:

  1. Zadbam o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego regionu – kontrowersje wokół lubartowskiego szpitala, jak w soczewce pokazały problemy systemu publicznej opieki zdrowotnej w naszym regionie. Zła kondycja finansowa szpitali powiatowych może rzutować na jakość świadczeń i bezpieczeństwo pacjentów. Podejmę działania na rzecz systemowego oddłużenia szpitali powiatowych, modernizacji i poprawy efektywności szpitalnictwa. Wspólnie z organizacjami pacjenckimi, samorządami zawodowymi i ekspertami podejmę działania na rzecz współpracy szpitali w zakresie świadczonych usług.
  2. Podejmę inicjatywy na rzecz odpolitycznienia Grupy Azoty i stabilizacji sytuacji oraz odbudowy kondycji finansowej w Zakładach Azotowych Puławy. Zarówno procesy konsolidacyjne, jak i wieloletnie zaniedbania w zarządzaniu, spory biznesowo-polityczne oraz upolitycznienie Grupy Azoty, doprowadziły do marginalizacji Zakładów Azotowych „Puławy”. Dodatkowo, Grupa Azoty z czempiona polskiej gospodarki stała się spółką z potężnymi problemami. W pierwszym kwartale 2023 roku Grupa Azoty zanotowała stratę netto w wysokości aż 555 mln zł. Istnieje poważne ryzyko, że Zakłady Azotowe Puławy zostaną przejęte przez zarządzany przez Daniela Obajtka PKN Orlen. Zarząd puławskich zakładów poinformował, że 6 czerwca 2023 roku podpisany został dokument o zachowaniu poufności oraz trybie udostępniania informacji pomiędzy Grupą Azotową Puławy a PKN Orlen i Grupą Azoty w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji przez PKN Orlen”. Jednocześnie podano, że transakcja będzie poprzedzona badaniem kondycji przedsiębiorstwa. Podejmę działania, by perła polskiego przemysłu została odpolityczniona i odzyskała swój blask.
 

Materiał promocyjny

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lukow24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama