Wiele lat temu w powiecie puławskim działał oddział Batalionów Chłopskich pod dowództwem Józefa Politowskiego ps. "Wietrzyk". W jego szeregach znajdowali się żołnierze radzieccy, którzy uciekli z niewoli niemieckiej. Mieszkańcy Bałtowa i Borysowa chętnie udzielali im pomocy. Informacje o tym dotarły do Niemców i wieś została wyznaczona do pacyfikacji. 12 lipca 1943r. w części zwanej Kolonia Dworzysko, Niemcy zamordowali 33 osoby, głównie kobiety i dzieci oraz spalili 12 gospodarstw. 11 listopada 1943r. podczas nieudanej próby aresztowania komendanta Okręgu Lublin BCH Jana Pasiaka, który wyprowadził się ze wsi kilka miesięcy wcześniej, Niemcy zamordowali kolejne dwie osoby.
W minioną niedzielę zorganizowano obchody kolejnej już rocznicy pacyfikacji Batłtowa, która miała miejsce 80 lat temu. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej. Złożono również wieńce i zapalono znicze pod pomnikiem, którego tablica zawiera nazwiska wszystkich 33 ofiar hitlerowskiej zbrodni. Wydarzenie uświetniła Orkiestra Dęta z Końskowoli. Uczestnicy udali się także w miejsce, gdzie Niemcy dokonali wtedy mordu na miejscowej ludności. W tym roku mija również 10 lat od ustawienia kamienia z tablicą, której fundatorką jest mieszkanka Bałtowa - Irena Mendel oraz mieszkańcy Dworzyska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.