Kontrole są wynikiem wejścia w życie przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z art.6 ust. 5a oraz 5aa ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1469). Władze mają obowiązek przeprowadzać je raz na dwa lata.
Na czym polega kontrola?
Kontrola polega na sprawdzeniu zawartej umowy z przedsiębiorcą oraz okazaniu dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury vat). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność opróżniania zbiorników bezodpływowych.
W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków, należy pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków), co musi zostać również odpowiednio udokumentowane, np. poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty za usługę. Kontrolą również objęty będzie stan techniczny zbiorników.
Upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy Baranów będą przeprowadzają według harmonogramu. Kontrole będą przeprowadzane na terenie nieruchomości bądź w siedzibie Urzędu Gminy Baranów po wcześniejszym wezwaniu właściciela danej nieruchomości do okazania niezbędnych dokumentów.
Plan kontroli nieruchomości w zakresie usuwania nieczystości ciekłych gromadzonych w zbiornikach bezodpływowych lub osadnikach instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków położonych na terenie gminy Baranów.
Harmonogram
Weryfikacja istniejących zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. Weryfikacja zawartych umów na wywóz nieczystości ciekłych. - IV kwartał 2023 roku
Nieruchomości położone na terenie Gminy Baranów w miejscowościach: Baranów, Pogonów, Motoga, Dębczyna, Zagóźdź, Składów, Gródek, Łukawica, Łukawka, Karczunek, Huta, Nowomichowska – I kwartał 2024 roku
Nieruchomości położonych na terenie Gminy Baranów w miejscowościach: Kozioł, Wola Czołnowska, Klin, Czołna, Łysa Góra, Niwa, Śniadówka – II kwartał 2024 roku
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2, 3a i 3b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1469, dalej: „ustawa”) na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek przyłączenia tej nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Jeżeli nie ma takiej możliwości lub jest to technicznie lub ekonomicznie nieuzasadnione, nieruchomość musi zostać wyposażona w zbiornik bezodpływowy (szambo) lub w przydomową oczyszczalnię ścieków, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.
Osoby które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników z przydomowych oczyszczalni ścieków muszą to zrobić przed kontrolą.
Gminy mają również obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne (szamb) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków. W związku z tym mieszkańcy Gminy Baranów, którzy nie są podłączeni do sieci kanalizacyjnej mają obowiązek wypełnić druk zgłoszenia posiadanego zbiornika bezodpływowego (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków i dostarczyć do Urzędu Gminy w Baranowie.
Zgłoszenia
Druki zgłoszenia dostępne są w Urzędzie Gminy Baranów oraz na stronie internetowej gminy Baranów. Wypełnione druki należy składać w Urzędzie Gminy Baranów, pok. nr 1 i 14, lub przesłać pocztą na adres Urząd Gminy Baranów (ul. Rynek 14, 24 – 105 Baranów).
Zgodnie z art. 10 ust. 2 i 2d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2023 r., poz. 1469 ze zm.), kto nie wykonuje obowiązków oraz utrudnia przeprowadzenia kontroli podlega karze grzywny 500 – 5000 zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.