reklama
reklama

Historia Puław na ekranie telefonu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Historia Puław na ekranie telefonu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie W przyszłym roku minie 115 lat od kiedy Puławom nadano prawa miejskie. Z tej okazji Biblioteka Miejska przygotowuje specjalnie dla mieszkańców oraz turystów przewodnik mobilny pokazujący, jak miasto wyglądało kilkadziesiąt lat temu.
reklama

Jak zmieniło się miasto?

Historia Puław sięga XV wieku. Wcześniej były wsią (do XX w.) o nazwie Pollawy. W drugiej połowie XVIII w. i początku XIX w. Puławy stanowiły ważne centrum kultury, którego ogniskiem był dwór Czartoryskich. 115 lat temu ówczesna osada miejska Nowa Aleksandria, wraz z miejscowością Mokradki i wsią Puławy Zarobne, została podniesiona do godności miejskiej. Gest administracji carskiej nie wynikał z usilnych zabiegów mieszkańców, ale był wyrazem wymuszonych ustępstw dla Polaków po wydarzeniach rewolucyjnych w 1905 roku. Decyzja była spowodowana także potrzebą wzmocnienia władzy oraz chęcią pozyskania mieszkańców dla poczynań administracji carskiej w miejscowości, która będąc dotąd formalnie tylko osadą miejską (od roku 1869), już od roku 1866, jeszcze jako wieś, była siedzibą władz powiatu przeniesionego tu z pobliskiego Kazimierza. Choć po nadaniu praw miejskich Puławy ucierpiały podczas I i II wojny światowej, tak w od lat 60. XX w. miejscowość zmieniła się nie do poznania. Ludzie zaczęli tu masowo się przeprowadzać, powstało wiele miejsc pracy m.in. wybudowano Zakłady Azotowe. Obecnie w Puławach mieszka ok. 47 tys. ludzi.

 

Chcą stworzyć aplikację mobilną

Z ciekawą inicjatywą dla mieszkańców i odwiedzających miasto turystów wyszła Biblioteka Miejska, która ma w planach stworzyć wirtualny przewodnik turystyczny na smartfony, a wszystko to z okazji 115-lecia nadania Puławom praw miejskich. W aplikacji znajdą się zdjęcia wraz z informacjami na temat wielu miejsc w mieście, które zostaną pokazane obecnie oraz jak wyglądały wiele lat temu. Akcja zaczęła się w grudniu.

 

- Chcemy w oryginalny sposób uczcić 115-lecie nadania Puławom praw miejskich i zobrazować zmiany zachodzące w naszym mieście przez te lata. A formą przewodnika na urządzenia mobilne, który będziemy tworzyć w już istniejącej aplikacji ActionTrack, chcemy zainteresować młodzież lokalnym dziedzictwem i historią. Eksplorowanie miasta z przewodnikiem będzie ciekawą i jednocześnie pouczającą propozycją spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz odkrycia naszego miasta na nowo - opowiada Eliza Sulima, dyrektor biblioteki.

 

Okazuje się, że mieszkańcy Puław przynoszą pracownikom książnicy mnóstwo archiwalnych zdjęć.

 

 - Na bieżąco otrzymujemy propozycje lokalizacji oraz zdjęcia od mieszkańców Puław. Chętnie dzielą się pomysłami dotyczącymi miejsc, które mogłyby znaleźć się w przewodniku oraz przesyłają zdjęcia - mówi dyrektor Sulima.

 

Aby zgłosić się do akcji należy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie biblioteki. Placówka czeka na zdjęcia do końca stycznia i zachęca puławian do przynoszenia starych fotografii.

 

- Nasi czytelnicy, mieszkańcy Puław zawsze czynnie wspierają i włączają się w działania Biblioteki, także i tym razem, nasza prośba o współtworzenie przewodnika spotyka się z pozytywnym odzewem. Przy projekcie współpracujemy także z Pracownią Dokumentacji Dziejów Miasta przy Muzeum Czartoryskich, która posiada bogate archiwum i liczne fotografie dotyczące przeszłości naszego miasta - tłumaczy Eliza Sulima.

 

Efekty będzie można zobaczyć niebawem. Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Puławy Pawła Maja i został sfinansowany przez Fundację ORLEN w ramach programu "Moje miejsce na Ziemi".

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama