reklama
reklama

Iwona Berlińska będzie zarządzać kulturą w gminie Baranów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dominik Kęsik

Iwona Berlińska będzie zarządzać kulturą w gminie Baranów - Zdjęcie główne

Iwona Berlińska - nowa dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Baranowie | foto Dominik Kęsik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Nowa dyrektor już od czerwca przejmie stery w Gminnym Centrum Kultury po Grażynie Piasecznej. Rozmowa z komisją konkursową przebiegła pomyślnie, a wójt nie zwlekał z akceptacją jej rekomendacji.
reklama

GCK mieści się w budynku urzędu gminy. Przez ponad 13 lat (od 2008 do 2021 r.) dyrektorem placówki była Grażyna Piaseczna, która jesienią ubiegłego roku przeszła na emeryturę. Czasowo obowiązki szefa placówki powierzono Iwonie Berlińskiej. Wiosną zaś władze Baranowa ogłosiły konkurs na nowego dyrektora Gminnego Centrum Kultury. Do urzędu wpłynęły dwie aplikacje: Iwony Berlińskiej oraz Roberta Piłata. Do dalszego etapu rekrutacji przeszła jednak Berlińska, bo Piłat nie spełnił wymogów formalnych. Komisja konkursowa w sześcioosobowym składzie przeprowadziła rozmowę z kandydatką, która przedstawiła koncepcję funkcjonowania GCK. Wszyscy członkowie komisji poparli jej kandydaturę, a wybór zaakceptował wójt Mirosław Grzelak.

Nowa dyrektor ma 35 lat i jest absolwentką pedagogiki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po ukończeniu studiów przez jedenaście lat pracowała w GCK jako młodszy instruktor, a potem p.o. dyrektora. Jak zapowiada nowa szefowa, w funkcjonowaniu placówki szykują się zmiany.

Moją propozycją intensyfikacji działań kulturalnych jest kontynuacja poszczególnych przedsięwzięć, które na stałe wpisały się do kalendarza imprez oraz wprowadzenie i realizacja nowych pomysłów. Proponuję rozszerzenie oferty edukacji artystycznej o prowadzenie zajęć i kół zainteresowań, takich jak: teatr dla dorosłych i młodzieży, gdzie spektakle byłby przedstawiane zarówno na uroczystościach gminnych, powiatowych, jak i wojewódzkich; zajęcia taneczne (taniec towarzyski, nowoczesny), czy zajęcia muzyczne mające na celu prezentację i popularyzację różnorodnych instrumentów muzycznych (wiolonczela, trąbka, klarnet, flet poprzeczny, akordeon). Kolejny pomysł to spotkania plenerowe z artystami (ludowymi, gwiazdami filmowymi, serialowymi, muzyki). Zależałoby mi również na utworzeniu zajęć profilaktycznych dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zajęcia miałyby na celu pokazanie jak w alternatywny sposób spędzać czas wolny bez alkoholu i środków odurzających. Chciałabym  podejmować jak najwięcej prób pozyskiwania środków zewnętrznych. Konieczne jest poszukiwanie sponsorów oraz pozyskiwanie grantów z programów krajowych i zagranicznych. Składanie wniosków w konkursach dotacyjnych organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, niezależne organizacje pozarządowe wykwalifikowane w dotowaniu działań kulturalnych i prospołecznych warunkuje rozwój instytucji. Bardzo ważna jest współpraca ze środowiskiem lokalnym, instytucjami powiatowymi, wojewódzkimi która sprawi, że GCK stanie się prawdziwym centrum życia miejscowości, widocznym w swoich działaniach dzięki fachowemu wykorzystaniu środków masowego przekazu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama