- To wydarzenie ma charakter nie tylko artystyczny. Jego celem jest również edukacja historyczna. Podczas trzech warsztatów młodzież, pod opieką ekspertów sztuki krajobrazu, stworzyła makiety, które stały się w ostatnim czasie podstawą do realizacji pełnowymiarowych instalacji w naturalnej przestrzeni janowieckiego parku. Uroczysty wernisaż będzie podsumowaniem pracy młodych artystów i publiczną inauguracją zrealizowanych landartów - mówi Marzena Brzezicka, zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego ds. Oddziału Zamek w Janowcu.
Wystawę oglądali już uczniowie z Zespołu Szkół w Janowcu, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. CK Norwida w Lublinie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wąwolnicy, którzy przy okazji zapoznali się z historią i architekturą zamku, ale wzięli też udział w warsztatach z tworzenia makiet landartowych. Stworzyli też makiety pod czujnym okiem profesjonalistów, a dokładnie rzeźbiarza Robert Sadło, Jarosława Koziary - dyrektora artystycznego i współtwórcy Międzynarodowego Landart Festiwalu oraz Łukasza Trusewicza - artysty tworzącego rzeźby społeczne i naturalne odpowiadające na potrzeby lokalnej społeczności. Wykorzystywali do tego kamień, drewno i rośliny.
- Najciekawsze z prac zostały wybrane i zrealizowane jako unikalne instalacje artystyczne w otoczeniu Zamku w Janowcu. Instalacje te wizualnie opowiadają o ważnych wydarzeniach z historii Polski, łącząc elementy sztuki i natury w jedną, spójną narrację – mówi Katarzyna Sulima kurator wydarzenia.
Landart to obszar sztuki wykorzystujący materiały z bezpośredniego otoczenia naturalnego takie jak kamień, drewno, piasek, ziemia. Autorzy dzieł swoją sztuką ingerują w pejzaż, przekształcając go, nadając nową formę, ale też wykorzystując procesy, jakie zachodzą w przyrodzie.
Projekt "Historia Polski pisana sztuką krajobrazu" dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie (program "Patriotyzm Jutra" Edycja 2024).
- Projekt ma za zadanie edukować i angażować młodzież oraz wzbogacać życie społeczne lokalnych społeczności. Mieszkańcy mają możliwość bezpośredniego uczestniczenia w różnych etapach projektu, od warsztatów, po dyskusje i wernisaż. Instalacje landartowe oraz związane z nimi wydarzenia stanowią atrakcję turystyczną przyciągającą odwiedzających zainteresowanych kulturą, sztuką i historią. Turyści poprzez interakcję z projektami mają okazję do głębszego poznania lokalnej historii i tradycji - przekazują organizatorzy.
Instalacje oglądać można do końca listopada na terenie zamkowego parku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.