Reklama

Reklama

Kazimierz Dolny: Koniec śledztwa w sprawie "willi Kwaśniewskich". Prokuratura podjęła decyzję

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Kazimierz Dolny: Koniec śledztwa w sprawie "willi Kwaśniewskich". Prokuratura podjęła decyzję - Zdjęcie główne

Willa w Kazimierzu Dolnym, która rzekomo miała należeć do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskiego znajduje się w bliskim sąsiedztwie baszty | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Prokuratura Regionalna w Katowicach badała, czy były prezydent Aleksander Kwaśniewski i jego małżonka Jolanta nielegalnie nabyli nieruchomość w Kazimierzu Dolnym.

Reklama

Jak informują ogólnokrajowe media, Prokuratura Rejonowa w Katowicach umorzyła śledztwo w tej głośnej sprawie. Nie znaleziono bowiem dowodów na to, by była para prezydencka zakupiła, i to w sposób nielegalny, nieruchomość w Kazimierzu Dolnym.

"O umorzeniu zdecydowano z uwagi na "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu"" - informuje telewizja TVN24.

Postanowienie o umorzeniu jest prawomocne.

Śledztwo w sprawie Kwaśniewskich

Prokuratura prowadziła śledztwo pod kątem dwóch czynów: przestępstwa z Kodeksu karnego skarbowego oraz przestępstwa tzw. prania pieniędzy.

Śledczy analizowali, czy były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski oraz jego żona Jolanta weszli w posiadanie nielegalnego majątku, czyli wspomnianej willi w Kazimierziu Dolnym - na podstawioną osobę. Badano, czy Kwaśniewscy uchylali się w latach 2005-2006 od zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Sprawdzano czy w związku z tym para prezydencka mogła nie ujawnić podmiotu i podstawy opodatkowania oraz zataić prawdę w składanych deklaracjach co do źródeł uzyskania przychodów w kwocie 1,5 mln zł i tym samym doprowadzić do uszczupleń podatkowych na łączną kwotę 600 tys. zł.

Prokuratura badała także, czy w latach 2005-2009 podejmowano działania polegające na przekazaniu rencistce Marii J. 1,5 mln zł na zakup nieruchomości w Kazimierzu Dolnym. Oceniano, że celem takiego rzekomego działania miałoby być uchylenie się od opodatkowania i dalsze ukrywanie prawdziwego źródła pochodzenia pieniędzy. 

Śledczy nie znaleźli dowodów na to, by była para prezydencka dopuściła się nielegalnych działań.

"Taśmy Oleksego" i "agent Tomek"

Wątek "willi Kwaśniewskich" wypłynął przy okazji "taśm Oleksego". Były premier Józef Oleksy w nagranej rozmowie z biznesmenem Aleksandrem Gudzowatym wspominał, że były prezydent i jego żona kupili nieruchomość. Sprawą zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Do przeprowadzenia prowokacji CBA zaangażowano słynnego później "agenta Tomka", który wcielił się w rolę biznesmena zainteresowanego kupnem willi w Kazimierzu Dolnym. Próbowano udowodnić, że Kwaśniewscy posiadają nielegalny majątek i część pieniędzy za zakup nieruchomości trafi do byłej pary prezydenckiej. Akcja zakończyła się fiaskiem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy