reklama
reklama

Kazimierz Dolny: Muzeum Nadwiślańskie skończyło 60 lat! (galeria)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zainaugurowało obchody 60-lecia istnienia. Podczas specjalnie z tej okazji zorganizowanej konferencji z udziałem Marszałka Jarosława Stawiarskiego wręczono tytułu Mecenasów MNKD.
reklama

Muzeum Nadwiślańskie to obok Muzeum Czartoryskich w Puławach jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w powiecie puławskim. Jego początki sięgają lat 60. XX w. W 1962 r. w Kamienicy Celejowskiej odbyła się pierwsza wystawa Henryka Dąbrowskiego. Rok później, 29 marca 1963 r., w tym miejscu zostało powołane Muzeum Regionalne, którym dowodzi Kazimierz Popiołek. W 1973 r. Muzeum Regionalne zmieniło się w Muzeum Kazimierza Dolnego. Dopiero od 1987 r. placówka zyskała nazwę Muzeum Nadwiślańskie. Od 10 lat swoją siedzibę ma na Rynku w centrum Kazimierza Dolnego. W 1999 r. zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeum. Obecnie skupia sześć oddziałów, w których można obejrzeć ponad 20 tys. eksponatów. Jak wynika ze statystyk muzealników miejsce zwiedziło do tej pory ponad 5 mln osób. Przez 60 lat placówką kierowało 10 dyrektorów. Obecnie na czele Muzeum stoi Izabela Andryszczyk.

Z racji inauguracji roku jubileuszowego, w ubiegłym tygodniu zorganizowano uroczystości, w których udział wzięli samorządowcy oraz przedstawiciele firm wspierających placówkę. Gości przywitała dyrektor Izabela Andryszczyk przedstawiła zebranym historię  powstania i rozwoju Muzem. Ważną częścią wydarzenia było wręczenie tytuł mecenasów MNKD, które trafiły do Grupy Azoty Puławy, PZU, PGE Dystrybucja, Lubelskiego Węgla Bogdanka, KGHM Polska Miedź oraz Magicznych Ogród w Trzciankach pod Janowcem. Jak się okazuje kierownictwo Muzeum ma bardzo dużo planów m.in. budowę Spichlerza z Moniak z przeznaczeniem do funkcji edukacyjno-muzealno-winiarskich czy renowację zamku w Janowcu. W ramach tegorocznego jubileusz MN zaplanowało sporo atrakcji. Najbliższa z nich odbędzie się pod koniec maja w ramach Święta Wina w Janowcu, wtedy zostanie uruchomiona ścieżka edukacyjna promującej historię winiarstwa.
 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama