W niedzielę, 13 kwietnia o godzinie 16 w auli Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym odbędzie się specjalny koncert w ramach 29. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena pt. "Muzyka i wielka poezja".
- Podczas koncertu zaprezentujemy zarówno liryczne, jak i pełne emocji utwory, które pozwolą odkryć głębię ich muzyki oraz wspaniałą polską tradycję muzyczną. Dla nowych słuchaczy będzie to doskonała okazja, by poznać te niezwykle ważne postacie, które wciąż inspirują artystów na całym świecie. Nie przegapcie Państwo tej unikatowej okazji zanurzenia się w dźwiękach, które na pewno poruszą serca i wyobraźnię! - zachęca Izabela Matuła.
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena organizowany jest już od 1997 r., w którym to upamiętniona została 170. rocznica śmierci twórcy. Od 2004 r. odbywa się w Warszawie, a siedem pierwszych edycji było w Krakowie i innych miastach, m.in. w Katowicach, Zabrzu, Radomiu, Gdańsku, Sopocie, Wrocławiu, Łodzi. Od 2019 r. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - dzięki przychylności burmistrza Kazimierza Dolnego i dyrektora Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki, odbywa się również w Kazimierzu Dolnym.
Program każdego Festiwalu jest inny. Wydarzenie ma na celu prezentację utworów Beethovena z różnych perspektyw, co pokazuje, skąd czerpał on inspiracje.
Podczas Festiwalu wraz z Akademią Muzyczną w Krakowie organizowane są też sympozja muzykologiczne.
Założycielką i dyrektorem generalnym Festiwalu jest Elżbieta Penderecka. W tym roku główny temat to: "Beethoven i wielka poezja".
Kto wystąpi?
Izabela Matuła - sopran
Krzysztof Książek - fortepian
Izabela Matuła (sopran) - absolwentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, ukończyła studia wokalno-aktorskie. Studiowała też teorię muzyki, kompozycję i dyrygenturę. Na swoim koncie ma wiele kursów wokalnych i mistrzowskich. Śpiewu uczyła się też w Nowym Jorku u Neila Semera, a teraz swoje umiejętności doskonali pod okiem Dariusza Grabowskiego.
Izabela Matuła jest laureatką wielu wokalnych konkursów międzynarodowych. Ma szeroki repertuar sceniczny, a w nim głównie partie sopranowe w operach włoskich. Często występuje też w repertuarze oratoryjnym.
Krzysztof Książek (fortepian) jest półfinalistą i laureatem dwóch pozaregulaminowych nagród XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015), a także laureatem III nagrody oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków podczas I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018).
Ma na koncie występy na licznych festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą. Już ponad 10 lat występuje z żoną Agnieszką jako Książek Piano Duo. Zalicza się do najbardziej wszechstronnych artystów swojego pokolenia - jego obszar zainteresowań muzycznych jest szeroki. Wydał już trzy płyty CD.
Ukończył Akademie Muzyczne w Krakowie i Bydgoszczy, a także Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover w klasie prof. Arie Vardiego. Stypendysta programu stypendialnego "Młoda Polska". W marcu 2014 roku otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.
Co usłyszymy?
Fryderyk Chopin:
"Życzenie"
"Smutna rzeka"
"Śliczny chłopiec"
"Piosnka litewska"
Mieczysław Karłowicz:
"Mów do mnie jeszcze"
"Śpi w blaskach nocy"
"Idzie na pola"
"Pamiętam ciche jasne"
"Pod jaworem"
"Z erotyków"
Stanisław Moniuszko:
"Prząśniczka"
"Matko już nie ma Cię"
"Pieśń wieczorna"
"Piosnka bez tytułu"
"Znasz-li ten kraj"
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.