Reklama

Reklama

Końskowola: Wniosek o nadanie praw miejskich do szuflady?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Końskowola: Wniosek o nadanie praw miejskich do szuflady? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Rada Gminy Końskowola zdjęła z harmonogramu sesji punkt dotyczący złożenia wniosku do ministerstwa o nadanie Końskowoli praw miejskich. Powodem są zastrzeżenia co do konsultacji społecznych.

Reklama

Wczoraj Rada Gminy Końskowola miała przegłosować kwestię skierowania wniosku o nadanie "stolicy" gminy praw miejskich do ministerstwa. Jego przygotowanie poprzedzone było konsultacjami społecznymi, o których przeprowadzeniu radni zdecydowali pod koniec sierpnia ubiegłego roku.  Te wykazały, że mieszkańcy gminy, którzy w nich wzięli udział w ponad 80% są za przywróceniem odebranych niegdyś nakazem carskim praw miejskich.

Wczorajsze głosowanie miało być ostatnim krokiem, przypieczętowującym kilka miesięcy pracy, dającym zgodę rady na złożenie za pośrednictwem wojewody wniosku do ministerstwa o nadanie Końskowoli praw miejskich.

9 głosami za, przy 5 przeciwnych punkt dotyczący tej kwestii na wniosek przewodniczącego rady został wykreślony z harmonogramu obrad.

Radni zarzucają urzędnikom, że konsultacje zostały przeprowadzone w sposób nierzetelny, mieszkańcy są niedoinformowani, a co więcej nie wszyscy mieli możliwość wyrażenia swojego zdania. Dlatego w ich ocenie należy je powtórzyć.

Inaczej sprawę widzą władze Końskowli, które nie mają sobie w tej kwestii nic do zarzucenia.

Czas na złożenie wspomnianego wniosku mija 31 marca. Jeśli, jak proponowali niektórzy radni, uda się przed tym terminem zwołać sesję i rada zagłosuje za złożeniem wniosku o nadanie miejscowości praw miejskich, to możliwe, że pomysłodawcy inicjatwy dopną swego i uda się dołełnić formalności w terminie. Wtedy wniosek wraz z uzasadnieniem wójt przekaże wojewodzie, który następnie skieruje go do rozpatrzenia premierowi. Ten na wyrażenie swojego zdania ma czas do końca czerwca. Jeśli opinia będzie pozytywna, to Końskowola od 1 stycznia 2022 roku będzie miastem, a wójt zostanie burmistrzem.

Z kolei jeśli wniosek o nadanie praw miejskich nie trafi na biurko wojewody do 31 marca, wtedy kolejna sposobność na jego złożenie będzie dopiero za rok, a cała prodecura przeciągnie się w czasie.

(WIĘCEJ W KOLEJNYM NUMERZE WSPÓLNOTY PUŁAWSKIEJ. JUŻ W NAJBLIŻSZY WTOREK ZAPRASZAMY DO PUNKTÓW SPRZEDAŻY)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy