Reklama

Reklama

Końskowola: Wniosek o prawa miejskie najwcześniej za dwa lata

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Końskowola: Wniosek o prawa miejskie najwcześniej za dwa lata - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Taką decyzję podjęła wczoraj rada gminy na nadzwyczajnej sesji poświęconej złożeniu wniosku o nadanie Końskowoli praw miejskich. Zdaniem radnych "Zielonego Powiśla" i PSL decyzja w tej sprawie powinna być podejmowana w ostatnim roku kadencji tej rady. - Nie chcemy być wiązani z desygnowaniem obecnych włodarzy gminy na włodarzy miejskich - argumentował Radosław Barzenc.

Reklama

Radni "Zielonego Powiśla" i PSL: Niech decydują mieszkańcy w wyborach

Po tym, jak na lutowej sesji Rady Gminy Końskowola, radni zdecydowali o zdjęciu z porządku obrad punktu dotyczącego skierowania wniosku o nadanie "stolicy" gminy praw miejskich,  wczoraj odbyła się nadzwyczajna sesja, poświęcona tylko temu tematowi.

Po tym, jak radni w lutym zarzucili władzom, że konsultacje społeczne zostały przeprowadzone nierzetelnie, a mieszkańcy są niedoinformowanie w temacie, nad prawidłowością przeprowadzonych konsultacji pochyliła się komisja rewizjna. Jej członkowie nie dopatrzyli się nieprawidłowości, w związku z czym wójt złożył do przewodniczącego rady wniosek o zwołanie sesji nadzywczajnej.

Tym bardziej, że 2 tygodnie wcześniej zdejmując punkt z harmonogramu sesji, radni opozycji podnosili, że dyskusję i decyzję o skierowaniu wniosku o nadanie praw miejskich można przenieść na marzec, a do końca miesiąca władze gminy spokojnie zdążą złożyć wszystkie stosowne dokumenty u wojewody.

Rada zebrała się w minioną środę. W imieniu radnych "Zielonego Powiśla" i PSL oświadczenie wygłosił przewodniczący.

- Odzyskanie przez Końskowolę praw miejskich to nieunikniona historyczna sprawiedliwość i konieczność. Jednak kierowani uczciwością wobec wszystkich wyborców uważamy, że to oni przy okazji kolejnych wyborów samorządowych powinni zdecydować,kto dostąpi zaszczytu objęcia funkcji burmistrza gminy i miasta Końskowola, bo o tym, że stanie się to z automatu informacji w konsultacjach społecznych zabrakło - mówił Radosław Barzenc i kontynuował: 

- Na dzień dzisiejszy jako radni nie chcemy być wiązani z desygnowaniem obecnych włodarzy gminy na włodarzy miejskich - burmistrza i zastępcy burmistrza. Uważamy, że tak ważna decyzja powinna być podjęta tylko w drodze demokratycznych wyborów, a nie uchwały rady gminy. Dlatego uważamy, że uchwała w sprawie nadania praw miejskich powinna być przyjęta w ostatnim roku pracy obecnej rady gminy.
 
 
Wójt: To wytłumaczenie nieprawdziwe i pokrętne
Przewodniczący zwrócił się do wójta z prośbą o zdjęcie punktu z harmonogramu obrad i procedowanie go na początku 2023 r.
- To wytłumaczenie, które usłyszeliśmy przed chwilą, dotyczące terminu i procedury odzyskiwania praw miejskich jest nieprawdziwe i pokrętne. Spełniliśmy wszelkie ustawowe wymogi. Nie było tu żadnego pośpiechu, a uczciwa, solidna praca - stwierdził Stanisław Gołębiowski.
 
- Nie mam zamiaru tego zdejmować z porządku obrad, dlatego że szkoda mi tego zapału społecznego, który został zmarnowany, pełnomocników, którzy przez miesiąc czasu prowadzili konsultacje i pracowników, którzy opracowali stos dokumentów - mówił bez ogródek wójt. 
 
Stanisław Gołebiowski poinformował także radnych o pozytywnej opinii odnośnie konsultacji profesora Uniwersytetu Warszawskiego specjalizującego się w badaniach społecznych, która była udostępniona komisji rewizyjnej przy okazji analizy konsultacji w sprawie odzyskania przez Końskowolę praw miejskich.
 
Wobec decyzji wójta przewodniczący przeszedł do przyjęcia harmonogramu sesji, w którym oprócz otwarcia i zamknięcia sesji znalazł się punkt dotyczący przyjęcia porządku obrad i skierowania wniosku do nadanie praw miejskich. Niestety radni 9 głosami przeciw nie przyjęli porządku obrad i Radosław Barzenc zamknął sesję. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy