reklama
reklama

Kościół Św. Ducha w Markuszowie otwarty dla zwiedzających

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieJuż w najbliższą niedzielę 28 lipca będzie można zobaczyć wnętrze tej renesansowej świątyni. Obiekt będzie dostępny od godz. 9.00 do 19.00.
reklama

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się kościół pod wezwaniem Świętego Ducha na przełomie XVI/XVII stała drewniana i mocno zniszczona kapliczka pod wezwaniem św. Stanisława.  W związku z jej fatalnym stanem kapliczkę wyburzono. Fundatorką nowego kościoła została Gertruda z Bnia Opalińska, córka marszałka koronnego, małżonka Jana Firleja z Dąbrownicy podskarbiego koronnego. Budowa kościoła trwała w latach 1608 – 1609. Wzorcem architektonicznym dla kościoła była najprawdopodobniej fara w Kazimierzu Dolnym. Budowniczym świątyni markuszowskiej był Piotr Durie (pochodzący z miasta Glacie w okręgu weneckim). Konsekracji nowego kościoła dokonał 12 czerwca 1611 r. biskup kijowski ks. Krzysztof Kazimierski.

Kościół Świętego Ducha był kościołem szpitalnym. Znajdował się przy nim przytułek (szpital) dla 12 ubogich. Istniał fundusz zbierający datki i darowizny na utrzymanie przytułku i kościoła. Mimo ofiarności świątynia popadała w ruinę. Nie znaleziono środków na prace zabezpieczające, w związku z tym zawaliło się sklepienie kościoła. W następnych latach wykonywano tylko doraźne remonty.

Na początku wieku XIX zarówno kościół, jak i dzwonnica domagały się już kapitalnego remontu. Niestety nie doszło do tego przedsięwzięcia, gdyż 23 września 1811r.  kościół i przytułek spłonęły. Dopiero kilka lat po pożarze dzięki ofiarom, zwłaszcza właściciela Markuszowa hrabiego Tarnowskiego, ks. Michał Głębicki zdołał odbudować kościół wraz ze szpitalem. Kolejny pożar Markuszowa w 1892r. zniszczył bezpowrotnie przytułek i w dużym stopniu kościół. Po zgromadzeniu funduszy podjęto kolejną próbę odbudowy świątyni, dzieło to ukończono w 1896r. We wrześniu 1939r. w wyniku nalotów niemieckich bombowców uszkodzeniu uległ dach kościoła, który naprawiono w 1942r. Aktualnie wygląd kościoła w zasadniczym układzie bryły nie różni się od pierwowzoru.

W świątyni liturgia sprawowana jest tylko w niedziele w okresie od niedzieli po 8 maja do końca września.

W najbliższą niedzielę 28 lipca w godz. 9.00-19.00 kościół będzie otwarty dla zwiedzających - zachęca do odwiedzenia ks. Michał Głowacki.

- Ten XVII wieczny kościół jest przykładem architektury tzw. "renesansu lubelskiego".

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama