reklama
reklama

Kto szkodził puławskim Azotom? Europosłanka chce ukarania winnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kto szkodził puławskim Azotom? Europosłanka chce ukarania winnych - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieZdaniem Marty Wcisło rezygnacja z budowy bloku gazowo-parowego i decyzja o budowie bloku węglowego przyniosła Grupie Azoty milionowe straty. Europosłanka złożyła zawiadomienie do prokuratury - chodzi o działanie na szkodę spółki i wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów.
reklama

Wcisło: Oczekuję pociągnięcia do odpowiedzialności
 
Europoseł KO Marta Wcisło złożyła do Prokuratury Krajowej zawiadomienie w sprawie działań poprzednich zarządów Grupy Azoty Puławy. Jej zdaniem kierownictwo zakładów w latach 2016–2023 mogło działać na szkodę spółki doprowadzając do odstąpienia od budowy bloku gazowo-parowego.
-  Puławy miały mieć dwie nogi energetyczne – blok węglowy i nowoczesny blok gazowo-parowy. Ten drugi miał być źródłem zysków, bezpieczeństwa i niezależności energetycznej. Miał też umożliwić udział w rynku mocy i przynosić spółce stałe dochody. Niestety, projekt zaorano. Skutki tej decyzji? Już dziś wiemy, że to ponad 200 mln zł strat z tytułu zaniechanej inwestycji oraz kolejne dziesiątki milionów rocznie utraconych przychodów - mówi Marta Wcisło i dodaje: 
- To było działanie na szkodę spółki. Świadome i kosztowne. Dlatego oczekuję wszczęcia śledztwa i pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy podejmowali te decyzje. Azoty to nie łup polityczny – to jeden z filarów polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego.
 
Pod koniec maja zawiadomienie do prokuratury o podobnej treści złożył obecny zarząd puławskiej spółki. 

- Grupa Azoty Puławy informuje, że 28 maja 2025 r. przekazała do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia, w maju 2023 r., przestępstwa nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym i wyrządzenia spółce Grupa Azoty Puławy szkody majątkowej w wielkich rozmiarach przez nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez osoby obowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi i działalnością gospodarczą Grupy Azoty Puławy, w związku z zawarciem Aneksu nr 5 do umowy na Budowę Bloku Energetycznego w oparciu o paliwo węglowe w Puławach.  Spółka analizuje również zasadność złożenia takiego zawiadomienia w związku z podjęciem samej decyzji o realizacji  Budowy Bloku Energetycznego w oparciu o paliwo węglowe - czytamy w komunikacie Grupy Azoty Puławy. 

reklama

Blok miał stanąć w 2022 r.

Umowę na budowę i uruchomienie bloku węglowego puławskie Azoty podpisały z Polimexem-Mostostalem we wrześniu 2019 roku. Kontrakt opiewał na kwotę 1,16 mld zł. Pierwotnie inwestycja miała zakończyć się w III kwartale 2022 roku. Tak jednak się nie stało. Termin zakończenia był wielokrotnie przekładany przez wykonawcę, który tłumaczył się m.in. koniecznością wykonania "dokładniejszych testów i analiz w zakresie zjawisk związanych ze spalaniem, w powiązaniu z dystrybucją powietrza do kotła i koniecznością modernizacji urządzeń pomocniczych, "nieprzewidzianymi problemami technicznymi podczas rozruchu", czy awarią turbiny parowej.

Nie tylko terminy realizacji bloku węglowego uległy zmianie. Inwestycja okazała się także droższa, bo w międzyczasie wykonawca zażądał zwiększenia finansowania. Blok wciąż nie jest ukończony. 

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo