Księżna godna pomnika
Izabela z Flemingów Czartoryska była wybitną postacią, silnie związaną z Puławami.
- Patriotka i propagatorka polskości (była w Stronnictwie Patriotycznym, które tworzyło Konstytucję 3 Maja), kolekcjonerka (m.in. "Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci – obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie, "Portret młodzieńca" Rafaela Santi - zaginiony w czasie II wojny światowej), inicjatorka i założycielka w Puławach pierwszego na ziemiach polskich muzeum, mecenaska pisarzy, malarzy, intelektualistów, protektorka Tadeusza Kościuszki. Zbierała pamiątki znakomitych i mężnych ludzi (Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Stefan Batory, Jan Zamojski, Żółkiewski, Czarniecki,... i in.), które, jak pisała: "potomności powierzam", a gromadziła je w Świątyni Sybilli i Domku Gotyckim wg programu: "Przeszłość Przyszłości". Była przyjacielem ludności Puław i wieśniaków z okolicznych wsi, założyła 3 szkoły elementarne, w tym jedną dla dziewcząt. Do dziś na Włostowicach stoi budynek szkoły elementarnej, w której uczyły się wiejskie dzieci (obecnie jest tam Muzeum Oświatowe). Pisała książki po polsku, po francusku i po angielsku. Izabela była matką siedmiorga dzieci - opowiada Krystyna Wilczyńska-Ciemięga z Klubu Rotariańskiego w Puławach.
Mieszkańcu, dorzuć cegiełkę
Pomysł budowy pomnika "Pani na Puławach" zrodził się już kilka lat temu i został zgłoszony jako projekt do Budżetu Obywatelskiego Miasta Puławy. Ostatecznie do jego realizacji jednak nie doszło. Ale idea powróciła. W czerwcu list intencyjny w tej sprawie podpisały Muzeum Czartoryskich, IUNG i Klub Rotariański, który to zgodnie z treścią listu miał zając się pozyskaniem środków na budowę.
- Pomnik to historia w wersji wizualnej. To uczestnik i reprezentant historii, a także medium refleksji historycznej. Pomniki wkomponowane w architekturę miasta pozwalają na celebrowanie społecznej pamięci, przywołują obrazy przeszłości, pozwalają, by zapamiętać jakiś jej fragment. Niech "strażnikiem pamięci" o Izabeli Czartoryskiej wielce zasłużonej dla rozwoju i sławy Puław będzie ławeczka-pomnik jej poświęcona. Niech jej spiżowa figura będzie relacją historii ze współczesnymi odbiorcami. Niech ta ławeczka-pomnik afirmuje i uświęca wielkość jej czynów - mówi nasza rozmówczyni.
W założeniu pomnik stanie przed Pałacem Czartoryskich.
- Na pomnik-ławeczkę będzie ogłoszony konkurs i zostanie wybrany ten projekt, który spełni wymogi artystyczne i będzie mieć atrybuty pozwalające zidentyfikować portretowaną osobę - informuje Krystyna Wilczyńska-Ciemięga i dodaje:
- Wiemy, że jest dużo innych wydatków na różne materialne potrzeby człowieka, ale ludziom potrzebne też są przeżycia, emocje, pamięć, w tym przede wszystkim o tym, co działo się w naszej małej ojczyźnie, a warte jest upamiętnienia.
Budowę ławeczki - pomnika Księżnej Izabeli Czartoryskiej można wesprzeć wpłatą na konto:
93 1240 2412 1111 0010 4870 7344
tytuł wpłaty: ławeczka
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.