Reklama

Reklama

Minister kultury w Puławach (galeria)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Piotr Gliński podpisał z Marszałkiem Województwa Lubelskiego Jarosławem Stawiarskim umowę na współprowadzenie Muzeum Badań Polarnych. Otwarcie placówki jesienią.

Reklama

Muzeum Badań Polarnych w Puławach to pomysł prof. Andrzeja Piotrowskiego, którego na początku tego roku Zarząd Województwa Lubelskiego powołał na dyrektora placówki.

Muzeum ma się mieścić w wyremontowanych obiektach PTTK przy ul. Czartoryskich. Część eksponatów już jest na miejscu, np. skuter śnieżny, ale wciąż trwa urządzanie. Będzie tu można obejrzeć m.in. zdjęcia z wypraw organizowanych przez Polaków. Powstanie wystawa o geologii Islandii z działem, poświęconym polskim publikacjom na temat wyspy, różnego m.in. rodzaju lawy, szkło wulkaniczne. Jedną z atrakcji, której sprowadzenie do Puław zapowiadał dyrektor Piotrowski ma być helikopter będący dawniej własnością Polskiej Akademii Nauk, wykorzystywany przez polarników w polskiej stacji polarnej im. Dobrowolskiego na wschodniej Antarktydzie, a odnaleziony po latach w Świdniku.

W budynku przy Czartoryskich będzie funkcjonowała także biblioteka wraz z czytelnią, w której znajdą się księgozbiory muzeum regionalnego.

Dziś (piątek 25 czerwca) z wizytą w siedzibie muzeum zjawił się sam Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zanim doszło do podpisania umowy, na mocy której ministerstwo będzie współprowadzić placówkę z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie, dyrektor Piotrowski oprowadził Piotra Glińskiego po wszystkich pomieszczeniach zajmowanych przez muzeum, prezentując już zgromadzone eksponaty i z zaangażowaniem opowiadając o kolejnych pomysłach.

- Wspólnymi siłami ta instytucja będzie odpowiednio zaopatrzona. Akt współprowadzenia oznacza, że dotacja podmiotowa  wzrasta, bo ministerstwo od 1 stycznia będzie dokładało co najmniej 1 mln zł w dotacji podmiotowej, a dotacje inwestycyjne będą mogły ruszyć od 1 lipca -  mówił Piotr Gliński, Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Podczas podpisania umowy nie mogło zabraknąć poseł PiS Gabrieli Masłowskiej, która także była orędowniczką utworzenia takowej placówki w Puławach, o co osobiście zabiegała u ministra.

- Muzeum będzie miało charakter edukacyjny. Będą tu przyjeżdżać uczniowie z całego województwa, a może i z całej Polski - mówił Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

Jak poinformował marszałek Stawiarski, otwarcie muzeum i udostępnienie ekspozycji dla zwiedzających odbędzie się najprawdopodobniej późną jesienią.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy