Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a jego celem jest unormowanie tradycji szczególnego honorowania osób, które ukończyły 100 lat życia.
- To ważna zmiana dla kilku tysięcy polskich seniorów. Dzisiaj świadczenie pobiera ok. 6 tys. stulatków, ale liczba ta z roku na rok będzie rosnąć - komentuje Ministerstwo.
Aktualnie comiesięczne świadczenie honorowe przyznawane jest przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale jak twierdzą pomysłodawcy nowej ustawy - otrzymać je można jedynie "w drodze wyjątku" i właśnie ta sytuację ma ulec zmianie. Jeżeli projekt przejdzie przez dalsze kroki legislacyjne, sytuacja prawna najstarszej części społeczeństwa stanie się przewidywalna i pewna. Każdy obywatel Polski, który ukończy 100. rok życia, pieniądze będzie otrzymywać z urzędu - zmieni się także kwota, oraz sposób waloryzacji. Nastąpi odwiązanie wysokości świadczenia honorowego od wysokości kwoty bazowej (ustalana corocznie wartość wykorzystywana do określania wysokości świadczeń rentowych i emerytalnych), będzie za to waloryzowana wskaźnikiem takim jak emerytury i renty.
- Oznacza to zamrożenie wysokości świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia na dzień 1 stycznia 2025 r. na poziomie kwoty bazowej (od 1 marca 2024 r. – 6246,13 zł brutto) oraz wprowadzenie zasady, że świadczenie to będzie waloryzowane corocznie 1 marca - precyzuje MRPiPS.
Jeżeli ustawa zostanie przyjęta, zmiany wejdą w życie 1 stycznia następnego roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.