Reklama

Reklama

Na tegorocznej maturze króluje język angielski

Opublikowano: wt, 2 mar 2021 08:31
Autor: | Zdjęcie: MP

Na tegorocznej maturze króluje język angielski - Zdjęcie główne

foto MP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje puławskie W powiecie puławskim do egzaminu dojrzałości w maju przystąpi 1076 uczniów ostatnich klas szkół średnich. Zmieniony egzamin z matematyki ma pomóc maturzystom zdać go bez przeszkód. Tak, jak w zeszłym roku najwięcej osób będzie pisać rozszerzenie z języka angielskiego.

Reklama

Inna forma

Zasady egzaminów maturalnych teraz wyglądają inaczej. W zeszłym roku abiturienci nie musieli zdawać matury ustnej z języka polskiego oraz języka angielskiego. Dodatkowo kilka tygodni temu Minister Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany, co do zadań z matematyki. Od teraz zdający może uzyskać nie 50, a 45 punktów, co oznacza, że wystarczy mieć 13,5 punktu, aby zaliczyć ten przedmiot. Uczniowie trzecich klas liceum i czwartych klas technikum musieli do 8 lutego uzupełnić deklaracje maturalne. Zdający w  dokumencie wskazuje, czy chce pisać egzamin z danego przedmiotu na poziomie podstawowym czy rozszerzonym. Placówki są przygotowane na przeprowadzenie egzaminów w bezpiecznych warunkach.

- W naszej szkole egzaminy zostaną przeprowadzone w kilkunastu salach. Oczywiście wszystkie matury odbędą się w reżimie sanitarnym. Największy problem jest przy pisaniu matury z danego języka obcego, ponieważ trzeba odpowiednio przygotować sale, ale logistycznie my już wszystko mamy zaplanowane - tłumaczy Robert Och, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach.

 

Mniej zdających
Po zdobyciu informacji od szkół średnich z całego powiatu, udało się nam ustalić, że w tym roku z maturą zmierzy się w nich 1076 osób. Jest to liczba nieznacznie mniejsza w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy egzamin zdawało 1082 osoby. Drugi rok z rzędu najwięcej tegorocznych maturzystów jest w I Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach. W "Czartorychu"  maturę będzie pisać 218 osób. Drugą szkołą pod względem zdających jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej ("Dziewiątka") – 178. O dwóch maturzystów mniej ma Zespół Szkół Technicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie – 176. Po raz pierwszy od kilku lat w "Chemiku" egzamin dojrzałości będzie pisać mniej niż 200 osób. Jedynie 12 maturzystów będzie pisać maturę w Zespole Szkół Europejskich im. Szarych Szeregów.
 
Angielski wciąż na topie
To jeden z ulubionych przedmiotów wybieranych przez młodzież. Łącznie będzie go zdawać 621 osób (spadek o 51). Język angielski był najczęściej wybierany na rozszerzeniu w ośmiu na jedenaście placówek. Wzrasta liczba chętnych do pisania rozszerzonej matematyki. Tylko w maju chęć zdawania jej zadeklarowało 487 maturzystów (w porównaniu z 2020 to wzrost o 58 osób). Ostatnie miejsce na podium przypada biologii - 240. Nie w każdej szkole dominuje angielski. W ZST oraz Zespole Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Puławach uczniowie wybierali matematykę (odpowiednio 144 i 30), a w Zespole Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej biologię - 32.
 
 
Najczęściej wybierane przedmioty na rozszerzeniu:

Język angielski - 621
Matematyka - 487
Biologia - 240
Język polski - 228
Chemia - 203
Geografia - 196
Fizyka – 143
Historia - 58
WOS - 53
Informatyka - 47
Język rosyjski – 20
Historia sztuki - 18
Język niemiecki - 5
Język angielski poziom dwujęzyczny - 4
Filozofia/język hiszpański – 3
Język francuski/historia muzyki - 1

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.