reklama
reklama

Nałęczów: Jest okazja, by poznać (nie)znanego Bolesława Prusa (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieWernisaż wystawy odbył się w środę, 29 listopada w siedzibie Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, w budynku dawnej Ochronki. Na otwarciu ze swoim wykładem pt. "Bolesław Prus (Aleksander Głowacki) – między buntem a stabilizacją" wystąpił Marcin Fedorowicz - organizator "Lubelskich spacerów z Prusem" i popularyzator wiedzy o pisarzu. Od 2016 r. prowadzi spacery tematyczne, które dają ich uczestnikom okazję do obejrzenia ważnych dla Prusa miejsc, m.in. kamienicy, w której się wychowywał, szkoły, do której chodził...
reklama

Ambitny, dziarski, brawurowy – taki właśnie był młody Bolesław Prus. Wychowywał się w Puławach i w Lublinie. Wczesne lata jego życia naznaczyło sieroce dzieciństwo, jednak Aleksander Głowacki bardzo szybko dał się poznać jako bystry i wesoły, choć nieco psotny młodzieniec. Jego wrodzona inteligencja pozwoliła na wykształcenie się osobowości nieprzeciętnej, cechującej niesfornego ucznia, powstańca styczniowego, ubogiego studenta nauk ścisłych i przyrodniczych, uczonego amatora, konkurenta do ręki ukochanej, a wreszcie początkującego publicystę i pisarza.
Zanim stał się nałęczowskim "poczciwym dziaduniem", był pełnym życia młodzieńcem.

Wystawa "Wigor i ambicja – (nie)znany Bolesław Prus. Lata 1860–1875" to wyprawa w czasy, w których kształtowała się osobowość autora Lalki, ale także historia o ludziach mających na niego wpływ. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o pasjach, ambicjach, ale i porażkach młodego Aleksandra Głowackiego.

Muzeum czynne od środy do niedzieli w godzinach od 9 do 16.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama