Marta Strzelecka jest redaktorką, autorką wywiadów i tekstów o tematyce kultury. Pracowała m.in. w "Gazecie Wyborczej" oraz "Dzienniku. Gazecie Prawnej". W Programie Drugim Polskiego Radia miała własną audycję. Obecnie współpracuje z "Vogue Polska".
Jej debiutancka książka jest opowieścią o Szkole Ziemianek, która mieściła się w Nałęczowie (działała od roku 1910 do 1936). Opowiada o podziałach klasowych, ale także o walce kobiet o niezależność czy dostęp do edukacji.
W nałęczowskiej placówce, prowadzonej przez ziemianki, uczyły się kobiety z różnych klas. Ale większość stanowiły chłopki, których celem było zdobycie wiedzy na temat fachowego prowadzenia gospodarstwa.
Pisząc swoją książkę, Marta Strzelecka rozmawiała z rodzinami nauczycielek, które pracowały dawniej w rzeczonej szkole. Ale zdobyła też sporo informacji od dzieci i krewnych samych absolwentek placówki. Poza tym przeszperała archiwa, prasę międzywojenną oraz wiele prac naukowych, by znaleźć odpowiedź na pytanie: jakie tak naprawdę były relacje między ziemiankami i chłopkami.
"Ziemianki" pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób rozwijał się system edukacji kobiet w Polsce. Ale jest to też opowieść o zmianach w postrzeganiu roli pani domu, a przede wszystkim o tym, jak kobiety wzajemnie się wspierały. Ich droga do emancypacji była bardzo trudna i wyboista...
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.