Co roku organizują kwesty
Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa, jak co roku, bierze udział w organizacji kwesty na cmentarzu w Nałęczowie.
TPN otrzymało też środki od Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów, na odnowienie kolejnych ośmiu zabytkowych nagrobków osób, które zasłużyły się dla Polski i regionu, a pochowane zostały na cmentarzu w Nałęczowie.
- Zachęcamy Państwa do wpłacania choćby symbolicznej złotówki. Dzięki Waszej hojności udało się już odrestaurować wiele nagrobków. Czekamy na Was z puszkami 1 listopada przy wejściach na nałęczowski cmentarz - możemy przeczytać na profilu facebookowym TPN.
Odnawiają zabytkowe mogiły
Kilka miesięcy temu Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa rozpoczęło prace przy renowacji siedmiu zabytkowych grobów.
Jako pierwszy odnowiony został grób Jadwigi i Heleny Truszkowskich. Były one działaczkami oświatowymi, które w 1915 r. w Białym Dworku (obecnie przy al. Lipowej) założyły czteroklasową, prywatną szkołę elementarną w Nałęczowie.
Pod koniec sierpnia zakończyły się prace przy pomniku Józefy z Dąbrowskich Henrykowej Michalskiej, która zmarła w 1911 r. Jej nagrobek ząb czasu zaznaczył dość mocno. Był porośnięty roślinnością, kamień - mikroorganizmami, a jego pionowa część była przechylona. Widać było przełamania, próby napraw. Ogrodzenie pomnika również wymagało renowacji.
Zabytek został zdezynfekowany, dolna płyta wypoziomowana, jej powierzchnia oczyszczona, odsolona. Wzmocniona została struktura pomnika, uzupełnione ubytki, elementy metalowe poddano renowacji, dzięki czemu nie będą dalej niszczały.
Trwają renowacje kolejnych zabytkowych pomników. Prace wykonane zostały dzięki środkom przyznanym przez premiera Mateusza Morawieckiego. Fundusze pokryć miały koszty odnowienia siedmiu zabytkowych pomników osób zasłużonych dla Polski i dla Lubelszczyzny, znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Nałęczowie.
Zawsze pamiętają o ludziach zasłużonych
- Co roku zapalam znicze na bezimiennej zbiorowej mogile powstańców 1863 r. w Nałęczowie, także u dr. Wacława Lasockiego (1837-1921), Sybiraka, współtwórcy Zakładu Leczniczego w 1878/1880 r., rodzinnym dr. Wacława Szczepińskiego, Naczelnego Lekarza Uzdrowiska Nałęczów (1896-1986) i w tym grobowcu - profesora Andrzeja Tramera (1930-2014), zięcia Szczepińskich, wybitnego fizyko-chemika, pracującego z własnym zespołem naukowym w Orsay we Francji. Pamiętam też o grobie Wernickich - mówi Jerzy Sołdek, radny Rady Miasta w Nałęczowie, były prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.