Reklama

Reklama

Nałęczów uruchomi gminną komunikację

Opublikowano: wt, 22 gru 2020 12:17
Autor: | Zdjęcie: UM Nałęczów

Nałęczów uruchomi gminną komunikację - Zdjęcie główne

Do Nałęczowa dotarł już autobus elektryczny. To właśnie ten pojazd będzie kursował na trasie między Nałęczowem a Bronicami Kolonią | foto UM Nałęczów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje puławskie To rozwiązanie władz gminy na problemy mieszkańców z przemieszczaniem się, związane m.in. z zawieszeniem kursów autobusów komunikacji prywatnej, a także na skomunikowane centrum miasta z dworcem PKP. Pasażerów będzie woził autobus elektryczny zakupiony przez gminę.

Reklama

Komunikacja gminna, zamiast prywatnej
Decyzję o uruchomieniu gminnej komunikacji podczas ostatniej sesji jednogłośnie podjęli nałęczowscy radni. To kolejny etap wdrażania planów tutejszych władz, które już jakiś czas temu pomyślały o uruchomieniu komunikacji miejskiej i zamówiły ekologiczny elektryczny autobus. Początkowo mówiło się o tym, że autobus miałby kursować jedynie między dworcem PKP a centrum Nałęczowa. Teraz już wiadomo, że ratusz myśli o wydłużeniu trasy pojazdu.
- Chodzi przede wszystkim o skomunikowanie miasta z dworcem PKP, z racji tego, że znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta i w takiej części gminy w tej chwili komunikacyjnie trochę odciętej od świata. Busy, które kursowały z Nałęczowa do Puław przez Piotrowice i Bronice zaprzestały kursów i mieszkańcy mają problem z komunikacją. Dlatego zdecydowaliśmy, że rozszerzymy kursowanie tego busa o część tych miejscowości - tłumaczy Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa.
Miejski autobus wyjeżdżałby z centrum Nałęczowa i ul. Kolejową (droga wojewódzka nr 826) kierowałby się do Drzewc, zahaczając o Drzewce Kolonię i dworzec PKP. Następnie wracałby na drogę wojewódzką, przy której leżą m.in. Piotrowice i jechał dalej w kierunku Bronic, aż do Bronic Kolonii i z powrotem.
 
Autobus jest, wojewoda przychylny
Autobus, który ma kursować na wspomnianej trasie w ubiegłym tygodniu przyjechał do Nałęczowa. To całkowicie ekologiczny pojazd, napędzany energią elektryczną. Dostarczyła go za niecałe 1,1 mln zł firma MMI Sp. z o.o. ze Zbyszewa na Pomorzu.
Kiedy autobus wyjedzie w trasę?
- Na początku przyszłego roku, ale nie jestem w stanie wskazać, czy będzie to luty czy marzec - tłumaczy burmistrz Nałęczowa.
Gmina myśląc o uruchomieniu komunikacji postarała się o dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
- Złożyliśmy do wojewody wniosek na dofinansowanie w ramach przywracania połączeń komunikacyjnych. Wstępną decyzję mamy pozytywną, co do finansowania części kosztów tego przedsięwzięcia - chwali się włodarz Nałęczowa. Na razie nie wiadomo także, ile za przejazdy będą płacili pasażerowie.
- Jeszcze nie mamy ustalonego cennika. Postaramy się, aby były to maksymalnie niskie koszty - wyjaśnia Wiesław Pardyka.
Ratusz pracuje aktualnie także nad rozkładem jazdy autobusu.
- Przewidujemy co najmniej 2 kursy przed południem i co najmniej 2 po południu, biorąc pod uwagę potrzeby mieszkańców, którzy chcą przyjechać do lekarza czy załatwić jakieś inne sprawy w mieście, a potem wrócić do domu. Jednak chcemy też wziąć pod uwagę zgranie tych kursów z rozkładem pociągów dalekobieżnych, pod kątem kuracjuszy i turystów - podkreśla burmistrz Nałęczowa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.