Noc Muzeów cieszy się sporym zainteresowaniem miłośników kultury. Kolejna okazja do wzięcia udziału w wydarzeniu już w najbliższą sobotę. Placówki z powiatu puławskiego aktywnie włączają się w coroczne święto kultury. Oprócz zbiorów w Muzeum Czartoryskich zlokalizowanym w Puławach, dla zwiedzających udostępnione są wystawy w Kazimierzu Dolnym, Janowcu i Nałęczowie.
W Muzeum Czartoryskich od godz. 19:00 można będzie obejrzeć wystawę pt. "Ojczyzno, pozwól mi cię unieśmiertelnić". Ekspozycja zostanie zaprezentowana w nowej aranżacji i z nowymi eksponatami, w tym szafą z Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie - jedynym ocalałym fragmentem wyjątkowego puławskiego wnętrza zwanego Złotym Salonem. Szafa została zbita z boazerii z tegoż właśnie salonu autorstwa znanego francuskiego architekta J.A. Meissoniera.
W Sali Rycerskiej na zwiedzających będzie czekała z kolei wystawa "Na wentach i w salonach". - Pierwsza część tytułu odnosi się do okresu Wielkiej Emigracji i ośrodka polonijnego Hotel Lambert w Paryżu w stolicy Francji, w którym prężnie działała rodzina książąt Czartoryskich z księciem Adamem Jerzym i jego żoną Anną na czele. Będzie można podziwiać m. in. porcelanę z kolekcji Macieja Radziwiłła oraz bilecik na jedną z paryskich went z odręcznym podpisem księżnej Anny z Sapiehów Czartoryskiej. Uzupełnieniem tej części wystawy będą zdjęcia przedstawiające wygląd wnętrz Hotel Lambert i żyjących w nim przedstawicieli rodu książąt Czartoryskich – opowiada Dominika Rodzoch-Młodkowska z Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Druga część przedstawia rekonstrukcję wnętrza saloniku z przełomu XIX i XX wieku. Warto zwrócić uwagę m .in. na meble tzw. simmlerowskie oraz piękną błękitną porcelanę, która należała do małżeństwa Mechtyldy z Habsburgów i Olgierda Czartoryskich. Dodatkowo na najmłodszych zwiedzających czekać będzie quest.
Z kolei w Domu Aleksandryjskim można będzie obejrzeć trzy ekspozycje. W pierwszej sali zwiedzających przywita wystawa prac wykonanych różnymi technikami – rysunku, akwareli, tuszu czy linorytu, zatytułowana "Zakątki ziemi puławskiej w twórczości artystycznej Zbigniewa Pieleszka".
- W Sali okrągłej wystawa pt. „Pamięci powstańców z lat 1863-1864 w 160. Rocznicę wybuchu insurekcji styczniowej” ze zbiorów: Krzysztofa Strzeleckiego, Krzysztofa Przygodzkiego i Mariusza Rombla przybliży temat tego zrywu niepodległościowego – zachęca Dominika Rodzoch- Młodkowska.
Noc Muzeów będzie również okazją do otwarcia trzeciej wystawy w Domku Aleksandryjskim - „Dary i ich darczyńcy. Najciekawsze nabytki o historii miasta Puławy pozyskane w latach 2018-2023 przez Muzeum Czartoryskich w Puławach”.
Ekspozycja obrazuje i podsumowuje pięciolecie działalności działu Muzeum Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, skupiającej się na pozyskiwaniu różnorodnych materiałów archiwalnych o przeszłości Puław.
- W tym okresie zebrano ich łącznie 4435 szt. Darczyńcami tych eksponatów są przede wszystkim obecni, jak i byli mieszkańcy naszego miasta. Pozyskane od nich dary nie tylko są wykorzystywane do prac badawczych i działań edukacyjnych, ale także są zabezpieczane dla przyszłych pokoleń – tłumaczy Dominika Rodzoch-Młodkowska.
Wydarzenia będą trwać przez 4 godziny. Koszt biletu wynosi 5 zł.
Muzeum Badań Polarnych też przygotowuje wystawę. W nowej lokalizacji przy ul. 15 PP Wojska Polskiego zwiedzający będą mogli zobaczyć pierwszy segment stałej i tymczasowej wystawy zatytułowanej "Plastikowe morze: krajobrazy polarne i subpolarne". Następnie będą mogli przejść się spod Świątyni Sybilli do MBP w ramach spaceru "Od Przeszłości do Przyszłości – spod Sybilli na Bieguny" lub wysłuchać wykładu Dagmary Bożek pt. "Historia polskich badań polarnych w pigułce: Jak daleko od Puław do bieguna?"
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym ze swoimi licznymi oddziałami także szykuje atrakcje w ramach Nocy Muzeów. Zaplanowano m.in. warsztaty ze złotnikami w Muzeum Sztuki Złotniczej, wernisaż prac oraz akcję portretowania w Kamienicy Celejowskiej czy spotkanie ze Zbigniewem Strzyżyńskim wraz z oprowadzaniem kuratorskim w Dziale Historii i Kultury Regionu. Po drugiej stronie Wisły w Janowcu na zamku odbędzie się Recital Cuore Piano oraz oprowadzanie w ciemności. Bilet do każdego z oddziałów kosztuje 1 zł.
Noc Muzeum zorganizują także Muzeum Stefana Żeromskiego oraz Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie. Zwiedzanie zaplanowano do godz. 21, a sam wstęp będzie bezpłatny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.