reklama
reklama

Noc Muzeów w powiecie puławskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Noc Muzeów w powiecie puławskim - Zdjęcie główne

Muzeum Czartoryskich w Puławach

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieJuż 13 maja mieszkańcy oraz turyści będą mogli zwiedzić wiele wystaw bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Co przygotowują poszczególne instytucje kulturalne?
reklama

Noc Muzeów cieszy się sporym zainteresowaniem miłośników kultury. Kolejna okazja do wzięcia udziału w wydarzeniu już w najbliższą sobotę. Placówki z powiatu puławskiego aktywnie włączają się w coroczne święto kultury. Oprócz zbiorów w Muzeum Czartoryskich zlokalizowanym w Puławach, dla zwiedzających udostępnione są wystawy w Kazimierzu Dolnym, Janowcu i Nałęczowie.

W Muzeum Czartoryskich od godz. 19:00 można będzie obejrzeć wystawę pt. "Ojczyzno, pozwól mi cię unieśmiertelnić". Ekspozycja zostanie zaprezentowana w nowej aranżacji i z nowymi eksponatami, w tym szafą z Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie - jedynym ocalałym fragmentem wyjątkowego puławskiego wnętrza zwanego Złotym Salonem. Szafa została zbita z boazerii z tegoż właśnie salonu autorstwa znanego francuskiego architekta J.A. Meissoniera.

reklama

W Sali Rycerskiej na zwiedzających będzie czekała z kolei wystawa "Na wentach i w salonach". - Pierwsza część tytułu odnosi się do okresu Wielkiej Emigracji i ośrodka polonijnego Hotel Lambert w Paryżu w stolicy Francji, w którym prężnie działała rodzina książąt Czartoryskich z księciem Adamem Jerzym i jego żoną Anną na czele. Będzie można podziwiać m. in. porcelanę z kolekcji Macieja Radziwiłła oraz bilecik na jedną z paryskich went z odręcznym podpisem księżnej Anny z Sapiehów Czartoryskiej. Uzupełnieniem tej części wystawy będą zdjęcia przedstawiające wygląd wnętrz Hotel Lambert i żyjących w nim przedstawicieli rodu książąt Czartoryskich – opowiada Dominika Rodzoch-Młodkowska z Muzeum Czartoryskich w Puławach.

Druga część przedstawia rekonstrukcję wnętrza saloniku z przełomu XIX i XX wieku. Warto zwrócić uwagę m .in. na meble tzw. simmlerowskie oraz piękną błękitną porcelanę, która należała do małżeństwa Mechtyldy z Habsburgów i Olgierda Czartoryskich. Dodatkowo na najmłodszych zwiedzających czekać będzie quest.

reklama

Z kolei w Domu Aleksandryjskim można będzie obejrzeć trzy ekspozycje. W pierwszej sali  zwiedzających przywita wystawa prac wykonanych różnymi technikami – rysunku, akwareli, tuszu czy linorytu, zatytułowana "Zakątki ziemi puławskiej w twórczości artystycznej Zbigniewa Pieleszka".

- W Sali okrągłej wystawa pt. „Pamięci powstańców z lat 1863-1864 w 160. Rocznicę wybuchu insurekcji styczniowej” ze zbiorów: Krzysztofa Strzeleckiego, Krzysztofa Przygodzkiego i Mariusza Rombla przybliży temat tego zrywu niepodległościowego – zachęca Dominika Rodzoch- Młodkowska.

Noc Muzeów będzie również okazją do otwarcia trzeciej wystawy w Domku Aleksandryjskim -  „Dary i ich darczyńcy. Najciekawsze nabytki o historii miasta Puławy pozyskane w latach 2018-2023 przez Muzeum Czartoryskich w Puławach”.

reklama

Ekspozycja obrazuje i podsumowuje pięciolecie działalności działu Muzeum Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, skupiającej się na pozyskiwaniu różnorodnych materiałów archiwalnych o przeszłości Puław.

- W tym okresie zebrano ich łącznie 4435 szt. Darczyńcami tych eksponatów są przede wszystkim obecni, jak i byli mieszkańcy naszego miasta. Pozyskane od nich dary nie tylko są wykorzystywane do prac badawczych i działań edukacyjnych, ale także są zabezpieczane dla przyszłych pokoleń – tłumaczy Dominika Rodzoch-Młodkowska.

Wydarzenia będą trwać przez 4 godziny. Koszt biletu wynosi 5 zł.

Muzeum Badań Polarnych też przygotowuje wystawę. W nowej lokalizacji przy ul. 15 PP Wojska Polskiego zwiedzający będą mogli zobaczyć pierwszy segment stałej i tymczasowej wystawy zatytułowanej "Plastikowe morze: krajobrazy polarne i subpolarne". Następnie będą mogli przejść się spod Świątyni Sybilli do MBP w ramach spaceru "Od Przeszłości do Przyszłości – spod Sybilli na Bieguny" lub wysłuchać wykładu Dagmary Bożek pt. "Historia polskich badań polarnych w pigułce: Jak daleko od Puław do bieguna?"

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym ze swoimi licznymi oddziałami także szykuje atrakcje w ramach Nocy Muzeów. Zaplanowano m.in. warsztaty ze złotnikami w Muzeum Sztuki Złotniczej, wernisaż prac oraz akcję portretowania w Kamienicy Celejowskiej czy spotkanie ze Zbigniewem Strzyżyńskim wraz z oprowadzaniem kuratorskim w Dziale Historii i Kultury Regionu. Po drugiej stronie Wisły w Janowcu na zamku odbędzie się Recital Cuore Piano oraz oprowadzanie w ciemności. Bilet do każdego z oddziałów kosztuje 1 zł.

Noc Muzeum zorganizują także Muzeum Stefana Żeromskiego oraz Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie. Zwiedzanie zaplanowano do godz. 21, a sam wstęp będzie bezpłatny.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama