"Jak Rembrandt… - grafika Jana Piotra Norblina" to pierwsza monograficzna wystawa poświęcona twórczości graficznej Jana Piotra Norblina - urodzonego we Francji malarza, rysownika i grafika, który od 1774 przebywał w służbie Czartoryskich. W naszym kraju powstały niemal wszystkie jego ryciny. Kuratorem wystawy jest dr Paweł Ignaczak - historyk sztuki, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, specjalista od grafiki dawnej.
- To wystawa graficzna twórczości Norblina w zestawieniu z pracami mistrza Rembrandta i pracami XVIII-wiecznych rembrandtystów. Do Puław zawitały prace między innymi z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Biblioteki PAU i PAN, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu czy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Nie zabraknie wątku puławskiego, ponieważ w tym roku przypada okrągła 250. rocznica związków rodziny Czartoryskich z Janem Piotrem Norblinem. Warto podkreślić, że to właśnie księżna Izabela z Flemingów i jej mąż Adam Kazimierz Czartoryscy sprowadzili do Polski tego francuskiego artystę - czytamy w opisie wystawy.
Głównym założeniem wystawy jest przybliżenie widzom twórczości wybitnego artysty, którego istotnym źródłem była polska rzeczywistość.
- Ważnym źródłem sztuki Norblina była polska rzeczywistość, której wnikliwa obserwacja pozwoliła stworzyć wysoce oryginalne dzieła. Ekspozycja przypomina w ten sposób, że fascynujące prace mogą powstawać poza głównymi centrami sztuki, a kultura europejska to zjawisko wykraczające poza sztuczne narodowe podziały - informuje muzeum.
Wystawę uzupełniają treści multimedialne przygotowane we współpracy z Puławskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.
- W piramidzie holograficznej można zobaczyć zbliżenia szczegółów grafik. Stół multimedialny przybliża puławski wątek – związki Norblina z Czartoryskimi. Dzięki kodom QR umieszczonych w poszczególnych salach można wysłuchać komentarze kuratora wystawy - dodaje placówka.
Wystawa zadebiutowała 23 września, a podziwiać ją będzie można do końca bieżącego roku. Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
(źródło: Muzeum Czartoryskich w Puławach/FB)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.