reklama
reklama

Nowe cenne eksponaty w puławskim muzeum (galeria)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieDo Muzeum Czartoryskich w Puławach trafiły rysunki i grafiki Jana Piotra Norblina oraz Michała Płońskiego. Eksponaty pochodzą z kolekcji Fundacji Rodzinnej Blochów w Nowym Jorku. To kolejny raz, kiedy puławska placówka muzealna otrzymuje eksponaty zza wielkiej wody.
reklama

W 2018 r. do Muzeum trafił modlitewnik królowej Marii Leszczyńskiej, żony Ludwika XV - króla Francji. Egzemplarz został wydany w Paryżu w 1764 roku. Dziełem zajął się królewski drukarz. Modlitewnik był dedykowany królowej Marii Leszczyńskiej, córce Stanisława Leszczyńskiego - króla Polski w latach 1704–1709 i 1733–1736. Licząca około 600 stron książka zawiera modlitwy w języku francuskim. Zachowała się w bardzo dobrym stanie. Przez pewien okres książka pozostawała we Francji, a następnie została przewieziona do Nowego Jorku. Dzięki Fundacji Rodziny Blochów zajmującej, się poszukiwaniem i restytucją dzieł sztuki, które zaginęły podczas pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku, cenne pamiątki trafiają w rece muzealników.  Muzeum Czartoryskich jako jedyna placówka w Polsce została wybrana do przejęcia tej wartościowej pamiątki.

23 września w Sali Gotyckiej Muzeum nastąpiło oficjalnie przekazanie około 80 grafik i rysunków autorstwa Jana Piotra Norblina i jego ucznia Michała Płońskiego. Cenne eksponaty trafiły do Puław ponownie dzięki Fundacji Rodzinnej Blochów.
Jan Piotr Norblin był malarzem, rysownikiem oraz grafikiem francuskiego pochodzenia. Dawniej związany z dworem książąt Czartoryskich i Puławami. Uważany jest za "ojca" polskiego malarstwa rodzajowego. Jego uczeń Michał Płoński także był artystą. Kształcił się również we Włoszech czy Francji. Na terenie Niderlandów (dzisiejsza Holandia) uczył się sztuki rytowniczej. - Fundacja Rodzinna Blochów w Nowym Jorku od pięciu lat współpracuje z Muzeum Czartoryskich w Puławach. Dzięki darom FRBNY zbiory Muzeum wzbogaciły się o 17 unikatowych eksponatów, wśród których znalazł się Mszał Paryski należący do królowej Francji Marii Leszczyńskiej, list księcia Adama Jerzego do Arthura White`a oraz zbiór grafik architektonicznych przedstawiających wygląd Hôtel Lambert – paryską siedzibę rodu Czartoryskich w czasie Wielkiej Emigracji i jednocześnie ośrodek walki o niepodległość - tłumaczy Honorata Mielniczenko, dyrektor Muzeum Czartoryskich.

reklama

Dyrektor osobiście odebrała grafiki i rysunki prosto z rąk Julii Konopki-Żołnierczuk, zastępcy dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama