reklama
reklama

Połasili się na skarby księżnej Izabeli Czartoryskiej ukryte w kościele

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Połasili się na skarby księżnej Izabeli Czartoryskiej ukryte w kościele - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie W kościele pod wezwaniem św. Józefa w Puławach, pracownicy firmy remontowej natknęli się na skrytkę, w której znajdowały się m.in. szkatułka, biżuteria oraz pukle włosów. I niektóre precjoza zatrzymali dla siebie. Wstępne oględziny przedmiotów dokonane przez konserwatora zabytków wskazują, że to pamiątki po córce księżnej Izabeli Czartoryskiej.
reklama

Cenne pamiątki po rodzinie Czartoryskich


Odkrycia na początku grudnia dokonali pracownicy firmy przeprowadzającej remont świątyni. Na znalezisko natrafili, gdy w jednym z filarów próbowali wykonać bruzdę pod kabel elektryczny.


"W skrytce umieszczonych było szereg przedmiotów, które zostały wydobyte. Wśród nich znajdowały się m.in. drewniana szkatułka z metalowymi aplikacjami, srebrny imbryk, medaliony, srebrna obrączka, krzyż-relikwiarz, szkaplerz z wizerunkiem Matki Boskiej, niewielki wizerunek dziewczynki wykonany prawdopodobnie na kości słoniowej, pukle włosów wraz z plecioną siatką na włosy oraz poduszka z haftowaną poszewką" - informuje na swoim profilu na Fb, Lubelski Konserwator Zabytków.


Wstępne oględziny przedmiotów wykazały, że mają one związek z tragicznie zmarłą córką księżnej Izabeli Czartoryską - Teresą. W 1780 r. w należącym do rodziny Czartoryskich Pałacu Błękitnym na Powązkach w Warszawie od kominka zajęła się muślinowa sukienka 15-letniej wówczas Teresy. Dziewczyna doznała rozległych oparzeń. Kilka dni po zdarzeniu zmarła. Pamiątki po córce we włostowickim kościele miała ukryć sama księżna najprawdopodobniej w 1801 r., kiedy opuściła warszawski pałac i wróciła do Puław.


- Na związek przedmiotów z Teresą wskazują m.in. wyhaftowane na poszewce poduszki monogramy TC, obecność wśród przedmiotów tkanej torebeczki/portmonetki z widocznymi śladami działalności ognia oraz również monogramami TC - tłumaczy Lubelski Konserwator Zabytków.
Poza tym oględziny skrytki wykazały, że mogła zostać wykonana celowo już w trakcie budowy filara, w odbudowywanym przez Czartoryskich kościele.


(…)
Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama