Nałęczów widziany oczami młodych
Wszystko dzięki projektowi "Równe szanse", jaki przez najbliższe pół roku NOK będzie realizował we współpracy z młodzieżą mieszkającą w Nałęczowie lub gminie Nałęczów, albo uczącą się w miejscowych szkołach średnich. Pracownikom ośrodka kultury udało się na ten cel pozyskać dotację w wysokości 8,5 tys. zł z Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dzięki temu oraz własnym środkom zostanie przygotowany i wydany specjalny przewodnik po uzdrowiskowym miasteczku, który będzie dostępny za darmo w tutejszych bibliotekach i instytucjach kultury. W sumie wydanych zostanie 200 egzemplarzy książki. O tym, co ostatecznie się w niej znajdzie zdecyduje właśnie młodzież.
- Chodzi o to, aby pokazać, że Nałęczów jest także miejscem dla młodych ludzi. Aby odkryć, co w historii tego miasta jest ciekawe i aby spojrzeć na Nałęczów i okolice w sposób nieschematyczny i pokazać młodym ludziom, że są w stanie stworzyć coś, co zostanie zauważone przez innych - tłumaczy Michalina Broda, koordynator projektu z ramienia Nałęczowskiego Ośrodka Kultury.
Zespół wydawniczy rusza do akcji
Aby mogła powstać książka potrzebny jest zespół wydawniczy, który stworzą uczniowie szkół średnich. Jak podkreśla Michalina Broda praca nad przygotowaniem i wydaniem przewodnika będzie dla młodzieży świetną okazją do sprawdzenia się w różnych rolach.
- Chodzi o wypracowanie umiejętności, które mogą im się przydać w dorosłym życiu, np. umiejętność współpracy, wyznaczania sobie celów oraz brania odpowiedzialności za zadania - mówi instruktor NOK.
Przed młodzieżą mnóstwo pracy. Muszą wspólnie zastanowić się, co powinno znaleźć się w przewodniku, na jakie miejsca chcieliby zwrócić uwagę i dlaczego, zdecydować, w jakiej formie wydadzą książkę, czy np. znajdą się tam ilustracje i fotografie, czy przewodnik zostanie przetłumaczony na inne języki. Cenna będzie także współpraca młodych ludzi z regionalistami. W czasie pracy nad przewodnikiem wezmą udział m.in. w warsztatach z tworzenia ilustracji czy nagrywania filmów. Będą mogli sprawdzić się również jako marketingowcy, promując swój projekt, czy osoby redagujące treści.
- To jak wydadzą przewodnik, zależy tylko od nich - podkreśla Michalina Broda.
Organizatorzy przedsięwzięcia pomyśleli również o osobach, które nie dotrą do przewodnika w formie papierowej. Latem na skwerze po dawnym dworcu PKS stanie wystawa. Na planszach będzie można zapoznać się z opracowaną przez młodzież tematyką.
Na tym jednak nie koniec. Także latem odbędzie się gra terenowa z nagrodami. Pozyskanie sponsorów nagród będzie również zadaniem młodzieży.
- Spróbujemy wyciągnąć mieszkańców Nałęczowa z domu i zachęcić do aktywnego odkrywania ciekawych miejsc - opowiada instruktor NOK.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.