reklama
reklama

Przegląd Pieśni Maryjnej w Wąwolnicy już za nami (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieZespoły i soliści prezentowali się w minioną niedzielę (13 października) przed wąwolnicką publicznością. W tamtejszej Bazylice Mniejszej już po raz kolejny odbył się Przegląd Pieśni Maryjnej.
reklama

Miesiąc październik w kościele katolickim poświęcony jest Matce Bożej. Każdego dnia odprawiane są nabożeństwa różańcowe. A Wąwolnica czci Maryję szczególnie . To na wąwolnickiej ziemi, w pobliskim Kęble wiele lat temu, objawiła się Matka Boża. Był wrzesień 1278 r. Polacy prowadzili wtedy walki z Tatarami. Najeźdźcy wraz z jeńcami i łupami zatrzymali się w Kęble. Wśród zrabowanych rzeczy była figura Maryi. Tatarzy ustawili ją na kamieniu i wiedząc, że miejscowa ludność czci Matkę Bożą, drwili z niej. Wtedy stał się cud. Figura oświetlona cudownym światłem uniosła się i stanęła na lipie. Nie wiedząc, co się dzieje, Tatarzy uciekli w popłochu, porzucając jeńców i łupy.

Wieść o cudzie rozeszła się błyskawicznie. Okoliczni mieszkańcy chętnie odwiedzali miejsce objawienia, niedługo potem w Kęble stanął drewniany kościółek, a w nim umieszczono cudowną figurę. We wrześniu 17000 r. figurę przeniesiono do kościoła w Wąwolnicy. Od tamtej pory za wstawiennictwem Maryi dokonało się wiele cudów, m.in. uzdrowień, a Wąwolnica stała się miejscem kultu i celem pielgrzymek wiernych z całej Polski, którzy przyjeżdżają tu, by za wstawiennictwem Matki Bożej wypraszać łaski.

reklama

Dlatego co roku właśnie tu organizowany jest Przegląd Pieśni Maryjnej. W tegorocznej edycji wydarzenia wzięły udział cztery zespoły i jedna solistka - Zespół Ostrowianki Polesianki z Ostrowa Lubelskiego, Zespół Nadzieja z Michowa, Zespół Czerniczanki z gminy Kłoczew, Alicja Habza z gminy Wojciechów, a gminę Wąwolnica reprezentowały Babki znad Bystrej.

W niedzielę po mszy o godz. 12.00 wokaliści dali popis swoich umiejętności, prezentując zebranej publiczności repertuar złożony z najpiękniejszych pieśni maryjnych, tych mniej i bardziej znanych. Artyści zadbali nie tylko o wykonanie, ale i o swój wygląd, przywdziewając stroje regionalne.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama