Lokalna Grupa Działania "Zielony Pierścień" certyfikuje i promuje lokalne produkty od 2010 roku, jednak idea przyznawania wyżej wspomnianego certyfikatu pojawiła się w roku 2020. Od tego czasu, w naszym regionie pojawiło się około 30 podmiotów, które mogą pochwalić się "Znakiem Marki Lokalnej".
Celem inicjatywy jest wyróżnienie, wsparcie i promocja najbardziej zasłużonych lokalnych producentów.
- Dla wielu z nich sprzedaż produktów lokalnych stanowi główny lub ważny dochód w gospodarstwie domowym. Niektórzy producenci produktów spożywczych posiadają także certyfikaty na produkty tradycyjne i zdobywają nagrody w konkursach regionalnych i krajowych - informuje LGD "Zielony Pierścień".
Certyfikowany asortyment produktów jest bardzo szeroki, znajdują się w nim produkty spożywcze (m.in. oleje tłoczone na zimno, pełnoziarniste mąki i kasze, przetwory, miody, potrawy, wędliny, ciasta, chleby, owoce, octy i wina czy rękodzieła (np. chodniki, palmy wielkanocne, ceramika użytkowa, wiklina, wyroby z rogożyny, wyroby ze szkła, świece ekologiczne i pachnidła oraz wyroby z lawendy).
Aby ubiegać się o certyfikat, należy złożyć odpowiedni wniosek, który zostanie następnie zweryfikowany przez stworzoną w tym celu kapitułę. Aby otrzymać pozytywną weryfikacje wniosku, nasz produkt musi spełniać odpowiednie kryteria (m.in. związek z obszarem przynajmniej jednej z okolicznych gmin, wysoka jakość, dostępność na rynku, przyjazność dla środowiska).
W ubiegłą środę (24 lipca) Kapituła Marki Lokalnej (w składzie: Zbigniew Pacholik, Małgorzata Urban, Jadwiga Dębska-Próchniak i Aleksandra Kozak-Kotowska), która poszerzyła nagrodzoną grupę o kolejne 8 podmiotów. Otrzymali je:
* Anna Skwarek – Plantacja Lawendy La`Lawenda (Nowy Pożóg, gm. Końskowola) za: olejek lawendowy, hydrolat lawendowy, poduszeczkę relaksacyjną i lalkę,
* Marianna Poduch – Pleciona Natura (Kośmin, gm. Żyrzyn) za wyroby z rogożyny, podkładki oraz wieńce,
* Katarzyna Juś (Nałęczów) za ceramikę użytkową: kubki, filiżanka, talerze, zestawy talerzy z miskami,
* Ewa Pawłowska (Nałęczów) za pająki i ozdoby ze słomy wykonane tradycyjnymi metodami z użyciem naturalnej słomy, bibuły i suszonych kwiatów,
* Jolanta Hawajska (Palikije Drugie, gm. Wojciechów) za octy żywe owocowe i ziołowe.
* Małgorzata Urban "Siedlisko Małgorzaty" (Cholewianka, gm. Kazimierz Dolny) za miód wielokwiatowy,
* Wioleta Michalska - Przetwórnia "Słońcem posłodzone w słoiku zakręcone" (Polesie, gm. Puławy) za: wiele rodzajów dżemu, syropów, soków i suszu,
* Grzegorz Szymanek - Gospodarstwo "Z pola i lasu" (Brzozowa Gać, gm. Kurów) za: syropy, octy żywe (jabłkowy, rozmarynowy) i pestki z pigwowca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.