Puławska ortopedia jest jednym z chętnie wybieranych oddziałów tego typu w województwie, co świadczy o wysokiej jakości świadczonych tu usług. Leczą się tu pacjenci nie tylko z naszego powiatu, ale również z innych regionów.
- Oddział pracuje prawie na dwie zmiany, mamy tylu chętnych, pacjenci chcą się u nas leczyć. To potwierdza umiejętności naszego personelu - mówi Piotr Rybak, dyrektor SP ZOZ w Puławach.
Odział dysponuje 20 łóżkami. W ubiegłym roku leczono tu 1340 pacjentów (w 2022 roku 1166 pacjentów). Rocznie przeprowadza się tu ok. 1200 - 1500 zabiegów, głównie alloplastyki stawów biodrowych i kolanowych, co stanowi 18 % wszystkich wykonanych w szpitalu operacji.
- Oddział ma też akredytację w celu szkolenia młodych adeptów sztuki ortopedycznej. Mamy 10 miejsc specjalizacyjnych i praktycznie wszystkie są zajęte. W obecnej sesji do oddziału dołączyło kolejnych czterech rezydentów, którzy będą zgłębiać tajniki ortopedii w naszym szpitalu - tłumaczy z kolei ordynator dr Marek Paździor.
Remont oddziału był prowadzony dwuetapowo. Pierwszy etap koncentrował się na robotach rozbiórkowych i budowalnych, wylaniu posadzek, położeniu nowych tynków, montażu nowych okien i wyposażenia. Drugi etap objął modernizację wszystkich instalacji - elektrycznej, sanitarnej, gazów medycznych, wentylacji, klimatyzacji i teletechnicznej. W sumie prace kosztowały 3,4 mln zł. Były cześcią większego projektu modernizacyjnego, na który szpital otrzymał 7,4 mln zł dotacji od państwa.
- Te pieniądze pozwoliły nam w komfortowy sposób zbudować miejsca dla pacjentów, ale również poprawić estetykę i funkcjonalnośc dla nszych pracowników - podkreśla dyrektor Rybak.
Co ciekawe, na czas remontu oddział nawet na moment nie zawiesił działalności.
- Samorząd powiatu puławskiego zawsze starał się i stara, aby pozyskiwać środki na inwestycje w zdrowie. To nasz priorytet, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne naszym mieszkańcom. Dlatego bardzo cieszę się, że tak duże środki udało się pozyskać po to, żeby zmodernizować jeden z ważniejszych oddziałów. Dzięki temu w znaczący sposób podniósł się poziom pobytu i standard leczenia pacjentów - podkreśla Danuta Smaga, Starostwa Puławski i chwali współpracę z dyrektorem podległej powiatowi placówki.
- Najważniejsze jest zaufanie, którym obdarzylismy pana dyrektora. Na tym zaufaniu budujemy siłę i potencjał tego szpitala. Dla nas, radnych powiatu puławskiego, najwazniejsze jest to, aby ten szpital przede wszystkim leczył. Jako samorządowcy zawsze będziemy wpierać wszystkie inicjatywy, które poprawią bezpieczeństwo, komfort wszystkich pacjentów - dodaje Mariusz Wicik, radny powiatowy i przewodniczący Komisji Infrastruktury.
Co się zmieniło? Niemal wszystko. Pacjenci mają do dyspozycji nowoczesne, sterowane automatycznie łóżka.
- Większośc naszych pacjentów to osoby leżące. Zostały poszerzone wszystkie drzwi, abyśmy mogli ich swobodnie przewozić. Zlikwidowaliśmy wszystkie bariery architektoniczne, nie ma progów - wylicza ordynator dr Marek Paździor.
Każda z 3-4 osobowych sal jest wyposażona w nowoczesną łazienkę, zaprojektowaną z myślą o potrzebach pajcentów z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Wnętrza zostały dodatkowo udekorowane detalami, które sprawiają, że przebywający tu chorzy mogą się poczuć jak w domu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.