reklama
reklama

Puławskie Azoty wstrzymują produkcję melaminy

Opublikowano:
Autor:

Puławskie Azoty wstrzymują produkcję melaminy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Zarząd Grupy Azoty Puławy zdecydował o czasowym wstrzymaniu produkcji melaminy. Wszystko przez ogromne koszty związane z gazem ziemnym oraz energetyką w zakresie cen emisji. Puławskie Azoty w tym zakresie nie są w stanie konkurować z producentami spoza Unii Europejskiej. - Produkcja zostanie wznowiona w momencie, gdy na rynku będzie możliwe uzyskanie akceptowalnej ceny melaminy, w stosunku do poziomu kosztów produkcji - informuje spółka.
reklama

Grupa Azoty Puławy to jedyny producent melaminy w Polsce. Aktualnie z trzech linii pracowała jedna - Melamina III. Linia Melamina II przeszła remont. Niestety przy obecnych kosztach, spółka nie jest w stanie konkurować z producentami spoza UE. Dlatego władze GAP podjęły decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji melaminy. Nie pierwszy raz w ciągu ostatniego czasu. Pierwsze ograniczenia w produkcji melaminy wprowadzono na początku lipca 2022 roku, czyli po tym, jak wybuchała wojna w Ukrainie.

Jak informują władze spółki, Grupa Azoty Puławy zabezpieczyła operacyjny zapas melaminy, a produkcja ruszy ponownie, gdy na rynku będzie możliwe uzyskanie akceptowalnej ceny melaminy, w stosunku do poziomu kosztów produkcji.

Jednocześnie GAP analizuje wszystkie koszty stałe.

- Wstępne inicjatywy dotyczące optymalizacji kosztów stałych oraz inicjatywy inwestycyjne poprawiające wskaźniki są już wypracowywane. Istotne będą także przyszłe synergie w ramach nowych inwestycji. Kluczowe będzie ich maksymalne wykorzystanie w celu poprawy każdej pozycji kosztowej - informuje rzecznik prasowy Grupy Azoty, Monika Darnobyt. 

- W przypadku dwóch z trzech instalacji melaminy, wykorzystujemy technologię wysokociśnieniową, pozwalającą wytwarzać najlepszy jakościowo produkt. Niestety wyzwaniem pozostają koszty produkcji, a konkretnie warunki konkurencyjne, w jakich funkcjonuje przemysł chemiczny w Europie. To przede wszystkim import z Chin, USA, Trynidadu, czyli kierunków, w których nie obowiązują regulacje dot. CO2, stąd nie ma konieczności zakupu uprawnień do emisji. Tym samym, tamtejsi producenci chętnie kierują swoje produkty na rynek europejski. Podkreślamy, że standardy pracy i technologii instalacji w UE są na najwyższym poziomie – pamiętajmy, że to z Europy pochodzą technologie wytwarzania melaminy. Mając na względzie wszystkie te czynniki, kluczowe jest prowadzenie rozmów i działań w kierunku uwzględnienia zapisów dotyczących melaminy w regulacjach w ramach CBAM. Cel to równoważenie kosztów emisji – to jest zadanie na najbliższy czas – tłumaczy Hubert Kamola, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. i Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama