Marian Zwierzchowski - urodził się w Turobinie w 1944 roku. Malarz, grafik, projektant form przemysłowych, nauczyciel i technolog. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Puławach. Już jako uczeń szkoły podstawowej w 1956 r wziął po raz pierwszy udział w wystawie twórczości samorodnej w Puławskim Ośrodku Kultury. Częste wyjazdy do Kazimierza i zafascynowanie atmosferą miasteczka artystów niewątpliwie wpłynęły na dalsze losy artysty i sposób widzenia otaczającego go świata.
Pragnienie prawdziwej sztuki popchnęło Artystę jako wolnego słuchacza na PWSSP we Wrocławiu. Ostatecznie ukończył wrocławskie Studium Nauczycielskie na kierunku wychowania plastycznego. Następnie powrócił do Puław jako nauczyciel wychowania plastycznego w Liceum Ogólnokształcącym im. A. J. Czartoryskiego.
Jest współzałożycielem Puławskiego Klubu Plastyków przy Domu Kultury. Współorganizował wiele wystaw i plenerów. Jako członek Puławskiego Koła Towarzystwa Sztuk Pięknych w Lublinie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Artystycznej. W roku 1981 wyjechał do Włoch, Austrii, Szwajcarii i Niemiec. Po 30-letnim okresie podróżowania po Europie osiadł w Niemczech. Pracując zawodowo malował i wystawiał swoje prace. Organizował też wystawy polskich artystów w Niemczech. Podróżował po Europie, Afryce Północnej i Azji zbierając doświadczenia, pasjonując się sztuka i kulturą Bliskiego i Dalekiego Wschodu, zwiedzał Tunezję, Koreę, Japonię, Indonezję i Chiny.
W roku 2006 wrócił do kraju, mieszka i pracuje twórczo w Świnoujściu, biorąc udział w licznych plenerach i wystawach w kraju i za granicą. Współpracuje z Galerią „ART" w Świnoujściu, bierze udział w cyklicznych wystawach „KUNST OFFEN" i „KUNST HEUTE" oraz uczestniczył w Programie Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. Ma za sobą w swoim dorosłym życiu blisko 70 wystaw indywidualnych oraz zbiorowych głównie w Polsce i Niemczech.
Jego malarstwo rozwijało się pod wpływem koloryzmu polskiego, nurtu lat międzywojennych i powojennych w Polsce. Twórcami tego kierunku są Jan Cybis, Józef Czapski, Potworowski, profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wrocławiu.
Prace Artysty to tradycyjne tematy, takie jak martwa natura, kwiaty, pejzaże malowane z natury techniką olejną, akwarelą i gwaszem. Dużo rysował tuszem i pastelami. Malował z natury i jednocześnie tworzył kompozycje abstrakcyjne, eksperymentował z formą, kolorem i materiałem. Cierpliwie szukał swojego ideału w malarstwie, obserwował przyrodę, bo wszystko z nią się wiąże, jego otoczenie, wszystko, co mogło oddziaływać na jego wyobraźnię. Czyni to do dziś, wciąż poszukując ideału w swoim malarstwie. Z czasem tematyka się zmienia, teraz powstają portrety, kompozycje figuralne z postaciami.
Artysta jest laureatem wielu nagród (m. in.: Best of the Show AWARD NY 2022 Vision Art Media, Nowy Jork, Nagroda dla Art Forum ARSENOE Fayoum, Medalem św. Ursusa Solothurn, Szwajcaria, Medal Muzealnictwa Polskiego).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.