Ze statystyk Ministerstwa Edukacji wynika, że 55 % uczniów po szkole podstawowej kontynuuje naukę w technikum i branżowej szkole I stopnia, a 45 % w liceum. Specjaliści podkreślają jednak, że wciąż brakuje wykwalifikowanych rzemieślników w niektórych zawodach. Uwagę na ten problem zwracali chociażby uczestnicy poniedziałkowego wydarzenia. W tym roku to Puławy były gospodarzem Wojewódzkiej Inauguracji Kształcenia Zawodowego. W hali Zespołu Szkoł Technicznych pojawili się samorządowcy z całego województwa z Wojewodą Lubelskim na czele.
- Kształcenie zawodowe ma niezmierne duże znaczenie. Mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jako przedstawiciel rządu w terenie chciałbym publicznie zadeklarować, że te sektory kształcenia będą miały u mnie wsparcie zarówno w kontekście wizerunkowym, jak i pomocy w realizacji różnego rodzaju programów rządowych. Ciągle doposażamy pracownie, uzupełniamy kompetencje kadry pedagogicznej - mówił Krzysztof Komorski.
O planach resortu edukacji, związnych ze szkolnictwem zawodowym mówiła wiceminister Joanna Mucha.
- Szkolnictwo zawodowe znalazło się w tym roku wśród priorytetów Ministerstwa Edukacji. Od lat narzekamy, że to nie funkcjonuje w Polsce w taki sposób, jaki chcielibyśmy. Powołaliśmy około stu Branżowych Centrum Umiejętności, które będą służyły państwu do tego, aby wzmacniać szkolnictwo zawodowe w każdej branży i zakresie - tłumaczyłasekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.
Ważnym momentem było podpisanie porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju edukacji zawodowej, pomiędzy Powiatem Puławskim, Puławską Izbą Gospodarczą, Powiatowym Urzędem Pracy oraz Grupą Azoty Puławy. Dokumenty podpisali Teresa Gutowska, Michał Krawczyk, Krzysztof Gumieniak oraz Wojciech Szmyła.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.