Artystka, której działania opierają się na wątkach osobistych, związanych z problemem migracji i wyobcowania, opowie o motywie przemieszczania się, komunikacji międzykulturowej i swojej najnowszej książce o Rzymie i Kobietach, które od wczesnego chrześcijaństwa aż do dziś dzielnie stawiają czoła kryzysom (książka oraz katalog wystawy „Nostoi-Powroty” będą do nabycia po prezentacji).
Spotkanie zatytułowane „Nostoi-Returns. O Poetyce i Polityce Chodzenia” uzupełni pokaz zdjęć i filmów autorstwa Kingi Arayi.
O autorce
Dr Kinga Araya to historyk sztuki, artystka kanadyjska pochodząca z Puław. W 1988 roku wyemigrowała do Włoch, a następnie do Kanady. Tytuł doktora historii sztuki i sztuk pięknych uzyskała na Uniwersytecie Concordia w Montrealu, pisząc o motywie uchodźstwa w pracach artystycznych Krzysztofa Wodiczki i Adriany Piper. Laureatka prestiżowych wyróżnień naukowych.
Araya publikowała badania na temat przemian kulturowych, emigracji i uchodźstwa w sztuce współczesnej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, międzynarodowych konferencjach historii sztuki, festiwalach filmowych, wideo i performance, jak również w artystycznych pobytach rezydencjonalnych w Kanadzie, USA i w krajach europejskich. Najbardziej prestiżowe wystawy indywidualne Kingi Arayi w Polsce miały miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej – w Zamku Ujazdowskim i Zachęcie w Warszawie, a także w Galerii Sztuki Współczesnej – Bunkier Sztuki w Krakowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.