W zajęciach mogli wziąć udział uczniowie w różnym wieku, od pierwszoklasistów do uczniów szkoły średniej. Wszystko w ramach warsztatów edukacyjnym pod nazwą "Łukasiewicz INSpiruje".
- Programem jako Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych objęliśmy ponad pół tysiąca uczestników, pilotażowo dwie puławskie szkoły podstawowe ("czwórkę" i "dziewiątkę") oraz Zespół Szkół Technicznych w Puławach - mówi Magdalena Woźniakowska, kierownik działu Komunikacji i Marketingu w Puławskim INS-ie.
Zajęcia odbywały się w 3 blokach tematycznych.
"Chemia czarodziejka" to zajęcia skierowane do najmłodszych (klasy 1-3). Podczas nich uczestnicy mogli dowiedzieć się np., dlaczego pewne substancje zmieniają kształty i kolory. Ale najfajniejszym elementem zajęć dla ich uczestników była możliwość samodzielnego przygotowania własnej chmurkoliny (tzw. slime).
W ramach warsztatów pt. "Moc ekstraktów z roślin", uczniowie starszych klas szkoły podstawowej mogli pobawić się w naukowców, wziąć udział w eksperymentach i wykonać świeczki zapachowe z dodatkiem ekstraktów roślinnych, wytwarzanych w INS przy udziale dwutlenku węgla. "A po co mi ta matma, chemia i fiza" – to zajęcia z podstaw chromatografii gazowej, również dla uczniów starszych klas, podczas których uczestnicy badali m.in. skład powietrza itp.
- Cyklem warsztatów chcemy pokazać, jak ciekawa jest praca naukowca, ile różnych zjawisk jest częścią naszego codziennego życia i jak bardzo użyteczne są technologie opracowywane w Łukasiewicz – INS. Scenariusze warsztatów przygotowali naukowcy, Joanna Baran, Katarzyna Tyśkiewicz i Robert Bicki. Jestem niezwykle dumna z tego, jak bardzo wykazali się kreatywnością, a do tego talentami dydaktycznymi - mówi Magdalena Woźniakowska.
Warsztaty były finansowane przez Centrum Łukasiewicz w ramach programu Społecznej Odpowiedzialności Nauki. INS ma nadzieję, że jesienią w następnej edycji zajęć będą mogli wziąć uczniowie kolejnych szkół.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.