Kościół znajdujący się w "stolicy" gminy jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w okolicy. Powstawał w latach 1764 - 1781, a pomiędzy XIX a XX wiekiem wnętrze świątyni zostało ozdobione dekoracją malarską. W środku kościoła znajduje się para ław kolatorskich, które znaleziono na wyposażeniu prezbiterium. Datuje się, że ławy zostały wykonane w XVIII wieku. Ich wygląd pozostawiał wiele do życzenia, były malowane kilkukrotnie, ostatnio farbą olejną. Teraz zdecydowano jednak o ich fachowej renowacji pod okiem Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- Przeprowadzone rozpoznanie konserwatorskie pozwoliło na ustalenie historycznej kolorystyki, która została odsłonięta spod przemalowań i uzupełniona w zakresie niezbędnym. Konserwacja wystroju kościoła i kolejnych zabytków jego wyposażenia pozwala na przywrócenie historycznej estetyki, zatraconej w wyniku zniszczeń i przemalowań - podkreśla Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie.
To kolejny element wyposażenia baranowskiego kościoła poddany renowacji. W ubiegłym roku konserwatorzy odnowili krzyż Jezusa Chrystusa pochodzący z XVIII wieku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.