Reklama

Reklama

W Opoce był gród. Odkryto denarty i ozdoby

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Opoce był gród. Odkryto denarty i ozdoby - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Powiat Puławski: W tzw. kopcu archeolodzy odkryli denary z czasów Jagiellonów, części żarna i bruku, świadczące o tym, że w tym miejscu był gród.

Reklama

Na to, że znajdujący się w sąsiedztwie pól w Opoce w gminie Końskowola kopiec ziemny może skrywać tajemnice sprzed wieków, wskazywały badania przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku przez zespół badawczy z Poznania na zlecenie Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kulturowego "Fara Końskowolska". Naukowcy sprawdzili magnometrem nasyp i jego bezpośrednie otoczenie.


- W zamykającym badanie raporcie zamieszczono następujące podsumowanie - cyt. "Najważniejszą informacją wynikającą z przeprowadzonych badań jest poświadczenie różnego rodzaju anomalii magnetycznych o regularnych kształtach w obrębie i wokół nasypu ziemnego w Opoce. Biorąc pod uwagę dostępne dane, można jednoznacznie interpretować to miejsce jako pozostałość zespołu konstrukcji z przeszłości o charakterze grodowym" - informował w lutym Wojewódzki Lubelski Konserwator Zabytków.  


Nie bez znaczenia był również fakt, że już wcześniej na pobliskich polach, przy okazji prowadzonych tam przez rolników prac polowych, znajdowano elementy wczesnośredniowiecznej ceramiki. (…)
Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy