reklama
reklama

W puławskich Azotach ruszyła nowa linia kwasu azotowego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Grupa Azoty Puławy

W puławskich Azotach ruszyła nowa linia kwasu azotowego - Zdjęcie główne

foto Grupa Azoty Puławy

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieKosztowała 300 mln zł. Dzięki jej uruchomieniu zakład zwiększy efektywność produkcji i uniknie postojów instalacji. - Stawiamy na ten projekt, bo wiemy, jak duży potencjał ma dla Grupy Azoty - mówi Hubert Kamola, prezes Grupy Azoty Puławy.
reklama

W Grupie Azoty Puławy to już V linia instalacji kwasu azotowego. Powstała w ramach inwestycji pt. „Modernizacja instalacji kwasu azotowego oraz budowa nowych instalacji kwasu azotowego, neutralizacji i produkcji nowych nawozów na bazie kwasu azotowego”. Koszt nowej linii to 300 mln zł. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie efektywności produkcji kwasu azotowego oraz poprawa ekonomiki wytwarzanych na jego bazie nawozów, a także ograniczenie emisji do środowiska.

- V linia kwasu o zdolności produkcyjnej 1000 ton/dobę (w przeliczeniu na 100% stężenie kwasu) oraz IV linia neutralizacji o zdolności produkcyjnej 1300 ton/dobę, której rozruch technologiczny rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu, docelowo umożliwią zwiększenie zdolności produkcji wysokiej jakości nawozów granulowanych (macro) dla nowoczesnych technologii nawożenia, a także pełne dociążenie dwóch linii instalacji granulacji mechanicznej. Uruchomienie V linii kwasu azotowego pozwala również na płynne przeprowadzenie modernizacji istniejących czterech linii kwasu azotowego (linia I została już w 80% zmodernizowana) - tłumaczy Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Grupy Azoty.

reklama

Jak podkreślają władze zakładów azotowych w Puławach rozbudowa produkcji kwasu azotowego pozwoli spółce na uniknięcie postojów instalacji, a tym samym strat w produkcji nawozów, likwidację tzw. „wąskich gardeł” w ciągu produkcyjnym.

 

-  Zakończyliśmy ważny etap inwestycji, której koncepcja w zakresie budowy nowej linii kwasu azotowego oraz modernizacji czterech istniejących linii kwasu i rozbudowy potencjału nawozowego, w tym dwóch linii granulacji mechanicznej saletry, powstała w latach 2012-2014. Pierwsze kluczowe decyzje w tym zakresie podjęto jeszcze w 2015 roku. Niestety, sposób realizacji tej sekwencji inwestycji pozostawia wiele do życzenia - zakończenie i rozpoczęcie komercjalizacji planowane było w latach 2019-2021. Poza wieloletnim opóźnieniem, w 2022 roku zadecydowano o zawieszeniu realizacji części tej inwestycji, tj. nowej linii do produkcji nawozów i modernizacji IV linii kwasu azotowego. Stawiamy na ten projekt, bo wiemy, jak duży potencjał ma dla Grupy Azoty. Komercjalizujemy jego założenia, czego przykładem jest wprowadzenie na rynek w lipcu br. nawozu megAN 33,5. Z kolei kilka dni temu poszerzyliśmy portfolio produktowe o eNpluS, czyli produkt z siarką i wapniem – podkreśla Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy Hubert Kamola.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama