Budowa nowej komendy PSP ruszyła jesienią 2022 roku. Inwestycja realizowana przez firmę NOWBUD z Kielc pochłonie 30,2 mln zł. Na ten czas strażacy przeprowadzili się do Puławskiego Parku Naukowo-technologicznego.
- Zostały nam prace wykończeniowe wewnętrzne i zewnętrzne. Częściowo jest już ułożona kostka na placu wewnętrznym. Trwają prace nad układaniem posadzek, malowanie ścian, układanie infrastruktury telekomunikacyjnej, teleinformatycznej oraz dostarczanie tego sprzętu - tłumaczy mł. kpt. Emil Głogowski z KP PSP w Puławach i dodaje:
- Odbiór obiektu jest planowany na pierwszy kwartał 2025 r. Liczymy, że od 1 kwietnia będziemy funkcjonować w tej lokalizacji.
Cała jednostka ratowniczo-gaśnicza znajduje się na jednym poziomie (na parterze). W nowych garażach znajdują się ogrzewane stanowiska dla 12 pojazdów (w poprzedniej komendzie było miejsce dla 10 pojazdów). Oprócz nich zlokalizowano tu magazyny, pomieszczenie do serwisowania urządzeń ochrony dróg oddechowych oraz myjnię.
- Strażacy nie będą już musieli korzystać ze ślizgów, które niejednokrotnie mogły powodować urazy - dodaje nasz rozmówca.
W nowej Komendzie na służbie mają poczuć się komfortowo, m.in. dzięki zapleczu socjalnemu, gdzie znajdzie się m.in. siłownia.
- Wyznaczone są tu strefy zarówno czysta, jak i brudna. Strażacy po przyjeździe z działań ratowniczych będą mogli poprzez szatnie brudną, czystą, moduły, gdzie znajdują się kolejne elementy do czyszczenia ich ekwipunku po działaniach, bezpiecznie, bez narażenia na substancje rakotwórcze, rozebrać się i przebrać - opowiada Emil Głogowski.
Po akcji i w oczekiwaniu na kolejną strażacy odpoczną w pokojach wyposażonych w łóżka, biurka z komputerem i szafy ubraniowe. Cały budynek będzie klimatyzowany. Piętro to przede wszystkim pomieszczenia administracyjne. Tam znajdzie się sekretariat oraz gabinety komendanta i jego zastępcy. Na tym samym poziomie zaplanowano również specjalną salę "Ognik", w której strażacy będą przyjmować uczniów i przedszkolaków, którzy będą tu zaglądali w ramach lekcji o bezpieczeństwie. Poza nią jest miejsce na salę wielofunkcyjną, w której poprowadzą ćwiczenia jednostek OSP.
Na dachu budynku została zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kW, magazyn energii oraz system zarządzania energią w budynku. Pojawił się także nowy masz antenowy o wysokości 35 m.
- Pozwala na osiągnięcie lepszych zasięgów - mówi mł. kpt. Głogowski.
Nie obyło się bez problemów.
- Przewidywaliśmy, że poziom wód gruntowych jest tu wysoki i pojawiły się problemy z posadowieniem budynku. Zostało ono zmienione. Pod całym budynkiem jest wylana płyta fundamentowa i część obiektu jest palowana. Były to roboty dodatkowe i z tego powodu inwestycja ta została wydłużona o 3 miesiące - tłumaczy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.