Reklama

Reklama

Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczyna sezon zimowy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZDW w Lublinie

Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczyna sezon zimowy - Zdjęcie główne

foto ZDW w Lublinie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Utrzymanie dróg w okresie zimowym, należy do podstawowej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Głównym zadaniem w tym okresie jest zapewnienie przejazdu pojazdom i minimalizowanie utrudnień podczas poruszania się użytkowników po drogach wojewódzkich poprzez odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej.

Reklama

Planem zimowego utrzymania dróg w sezonie 2022/2023 objęto drogi wojewódzkie o nawierzchni twardej, o długości 2386,3km, a zwalczanie śliskości zimowej prowadzone będzie na wyznaczonych odcinkach dróg o łącznej długości 1293km.

Zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich odbywać się będzie w oparciu o zaakceptowane przez Zarząd Województwa Lubelskiego STANDARDY.

STANDARDEM II objętych jest 14,8km dróg wojewódzkich, które posypywane będą czystymi środkami chemicznymi.

STANDARDEM III objęto 1153,5km dróg, które w okresie zimowym posypywane będą mieszanką 40% lub czystymi środkami chemicznymi (w zależności od stopnia natężenia ruchu).

STANDARDEM IV objęto w sezonie 2022/2023 1084,1km dróg wojewódzkich, które utrzymywane będą w taki sam sposób jak te, w STANDARDZIE III.

STANDARDEM V objęto natomiast 133,9km dróg, które posypywane będą mieszankami piaskowo-solnymi i czystymi materiałami uszorstniającymi.

Chodniki i ścieżki rowerowe o łącznej długości 534,2km przewidziane są do interwencyjnego odśnieżania.

Do prowadzenia „akcji zima” wykorzystany będzie między innymi sprzęt pozyskany przez ZDW w ramach przetargów – 76 sztuk piaskarek i solarek. Zakontraktowany został także sprzęt pomocniczy: 40 sztuk pługów średnich, 11 sztuk pługów ciężkich, 6 sztuk pługów lekkich, 14 sztuk równiarek i 18 sztuk ładowarek.

Ponadto do zimowego utrzymania dróg zaangażowany będzie sprzęt własny: 9 sztuk odśnieżarek wirnikowych a także ten, który został pozyskany przez ZDW w ostatnim czasie - 6 sztuk ciągników o mocy 130KM z pługami lemieszowymi, 15 sztuk małych ciągników do odśnieżania i zwalczania śliskości zimowej na chodnikach i ścieżkach rowerowych oraz zakupiony dzięki funduszom europejskim specjalistyczny pojazd UNIMOG.

W naszych magazynach zabezpieczone mamy także: około 10 000Mg soli drogowej do samodzielnego stosowania, 14 000Mg mieszanki piaskowo-solnej, 1450Mg materiałów uszorstniających.

W celu zapewnienia tzw. ochrony biernej, przy drogach wojewódzkich ustawiono ponad 168km zasłon przeciwśnieżnych w miejscach szczególnie narażonych na zawiewania.

Panujący na drogach intensywny ruch samochodowy, a w szczególności ten z udziałem pojazdów ciężarowych, czasami nie w pełni sprawnych (letnie opony lub pozbawione bieżnika, mała moc silnika, za duży ciężar przewożonego ładunku, itp.) może spowodować poważne utrudnienia na drodze, a nawet zatory i powstawanie przerw w komunikacji drogowej. Takie sytuacje mogą bardzo utrudniać pracę służbom drogowym w usuwaniu  śliskości zimowej lub odśnieżaniu drogi. Przywrócenie płynności ruchu może okazać się bardzo czasochłonne.

W związku z powyższym apelujemy do kierowców, szczególnie pojazdów ciężarowych, aby przed wyruszeniem w trasę sprawdzili stan techniczny swoich pojazdów, byli zaopatrzeni w linki holownicze i łańcuchy na koła, które w trudnych warunkach zimowych mogą okazać się niezbędne.

Komunikaty o przejezdności dróg wojewódzkich i utrudnieniach spowodowanych opadami śniegu bądź marznącego deszczu, w okresie zimowym publikowane będą zarówno na stronie internetowej:  http://zud.zdwlublin.nazwa.pl/zima jak również Facebooku Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

 

Dyżurny zimowego utrzymania dróg

w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Lublinie, ul. Bohdana Dobrzańskiego 3

telefon 81 749-53-28  (600– 2200)

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy