Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11 od tradycyjnej Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela. Następnie mieszkańcy gminy wraz z władzami miasta, lokalnymi organizacjami oraz oficjalną reprezentacją straży pożarnej udali się w korowód - podczas którego przenieśli dożynkowe wieńce na plac przy ul. Puławskiej. Tam na uczestników imprezy czekała już scena, kilkanaście stoisk - w tym przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, lokalne organizacje i wytwórców - oraz "plac zabaw" (dmuchańce, kucyki, słodkie stoiska) dla najmłodszych mieszkańców gminny.
Zobacz fotorelację z korowodu TUTAJ
- Chciałbym wyrazić głęboki szacunek dla trudu podejmowanego przez rolników każdego dnia, dzięki któremu w naszych domach nigdy nie brakuje chleba. Dziękuje im za ciężką pracę, za umiłowanie ziemi, patriotyzm oraz poszanowanie tradycji - takimi słowami wójt gminy zainaugurował święto i przypomniał obecnym, skąd wywodzi się tradycja dożynek.
Fotorelację zobaczysz TUTAJ
Występy rozpoczął chór "Pokolenie" pod kierownictwem Anny Lenartowicz, następnie na scenę wkroczyły dzieci z terenu gminy, którym udało się "porwać" do tańca większą część widowni. O godzinie 14 rozpoczął się blok przedstawień ludowych grup - uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć, co przygotowały KGW z Baranowa, Woli Czołnowskiej, Gródka oraz dobrze znany społeczności zespół śpiewaczy "Koalinki". Artystyczne wystąpienia przerwano dopiero o godzinie 16, kiedy wyłoniono tegorocznych zwycięzców dożynkowych konkursów. Nagroda za najlepszy wieniec tradycyjny powędrowała do KGW w Hucie "HutaWianki", a nowoczesny - do "Czołnowianek" z KGW w Czołnie.
- Jesteśmy bardzo dumni, że nasz wieniec został doceniony, gdyż proces jego tworzenia to mozolna i ciężka praca. Zbieranie odpowiednich materiałów oraz planowanie finalnego wyglądu rozpoczęłyśmy już pod koniec zeszłego maja. Uważamy, że jest to praca wartościowa, ponieważ te wieńce to tradycja bardzo mocno zakorzeniona w naszej lokalnej kulturze, a zadaniem organizacji jak nasza - jest staranne jej kultywowanie. Chciałam podziękować szczególnie młodym dziewczynom z naszego koła, które aktywnie wspierały proces tworzenia, a wiem, że aktualnie nie jest łatwo zaangażować młodzież w kultywowanie tradycji - komentowała przewodnicząca zwycięskiego koła, Joanna Olszak.
Wszystkie wieńce, który brały udział w rywalizacji możesz zobaczyć TUTAJ
Pierwsze miejsce w konkursie na najładniejsze dożynkowe stoisko ponownie powędrowało do "Hutowianek", zaraz za nimi na podium stanęło KGW z Woli Czołnowskiej oraz KGW z Dębczyna. Gmina nagrodziła także najaktywniejszych czytelników lokalnej biblioteki, w kategorii dzieci wyróżniono Noe Rynkiewicz-Chwiszczuk, Dorotę Michalską oraz Krzysztofa Michalskiego, natomiast w kategorii dorosłych - Lucynę Olszak oraz Dariusza Gałkowskiego.
Po tych wydarzeniach uwaga mieszkańców ponownie skupiła się scenie, gdzie zobaczyć było można KGW z Ułęża i Zagród oraz występ włoskiego wokalisty Gabriela Mesiano. Wydarzenie zakończyło się późnym wieczorem przy kapeli "Retro Nuta".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.