reklama

30-metrowy wodospad w kamieniołomie

Opublikowano:
Autor:

30-metrowy wodospad w kamieniołomie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaDo tego kąpielisko, tarasy widokowe i amfiteatr na ponad 500 osób, takie rozwiązania znalazły się w wizji przygotowanej przez puławską pracownię architektoniczną Marka, która zwyciężyła konkurs przygotowany przez gminę.

Dwuetapowy konkurs na koncepcję zagospodarowania kazimierskiego kamieniołomu, ogłoszony został w połowie maja bieżącego roku. Do finałowego etapu zakwalifikowało się 10 prac, które oceniał dziewięcioosobowy sąd konkursowy. W minioną niedzielę, poznaliśmy laureata. Został nim zespół pracowni architektonicznej Marka, pod kierownictwem Janusza Gąsiorowskiego.

Myślę, że przekonałem sąd konkursowy pasją, jaką okazałem dla największej wartości, która tutaj jest, czyli lokalnego krajobrazu. Jest to genius loci tego miejsca, coś co urzeka i przyciąga. Temat konkursu był bardzo trudny, ponieważ należało zaprojektować architekturę, której najlepiej żeby nie było widać. Skupiliśmy się na krajobrazie i staraliśmy się temu tematowi podporządkować, stąd też wzięła się nazwa "Magiczne Krajobrazy"

- wyjaśnia Gąsiorowski.

Jakie rozwiązania zakłada zwycięska koncepcja?

Zagospodarowanie terenowe to przede wszystkim rozwiązania ogrodowe, które zawierają ogród sensoryczny, czyli taki, który oddziałuje na zmysły oraz ogród motoryczny, który zawiera urządzenia do aktywności fizycznych.

Proponujemy też, jako wydaje mi się dużą atrakcję, wodospad z możliwością przechodzenia pod płaszczem wodnym, który składałby się z trzech kaskad o wysokości 10 metrów każda. Oczywiście pojawiłyby się platformy widokowe, winda panoramiczna, która ma zapewnić dotarcie do najbardziej atrakcyjnych widokowo części kamieniołomu dla osób niepełnosprawnych i matek z dzieckiem. Zawarliśmy również elementy, które zamawiający uznał za konieczne, czyli przestrzeń dla plenerowych imprez dla całej gminy, aby przejąć funkcję rynku, otwarte kąpielisko, a wszystko zwieńcza budynek, który zawiera gminną salę widowiskową o pojemności ponad 500 miejsc

- wyjaśnia Gąsiorowski.

Koszt całego założenia to kwota 34,7 mln złotych. Jest jednak możliwość wykonania go etapami i główną część, czyli ogród Magiczne Krajobrazy i park rekreacyjny, można zrealizować już za kwotę około 4 mln złotych.

Co na to burmistrz?

Mamy pracę koncepcyjną, którą będzie można wcielić w życie etapami. Pierwszy zabezpieczałby zagospodarowanie dużego terenu kamieniołomu i myślę, że na niego stosunkowo łatwo będzie znaleźć pieniądze z różnego rodzaju źródeł. Oczywiście najpierw potrzebny byłby projekt. Potem zaczniemy przymierzać się do tego, w jaki sposób to sfinansować

- wyjaśnia burmistrz Kazimierza Dolnego, Andrzej Pisula.

Zwycięska praca otrzymała nagrodę w wysokości 55 tysięcy złotych ufundowaną przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Wszystkie konkursowe prace można oglądać do 3 sierpnia na wystawie w kazimierskim SARP-ie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE