reklama

Budżet Obywatelski 2018: Puławianie mają 123 pomysły

Opublikowano:
Autor:

Budżet Obywatelski 2018: Puławianie mają 123 pomysły - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaTyle wniosków złożyli mieszkańcy naszego miasta w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Teraz propozycje przeanalizuje komisja, która przygotuje ostateczną listę projektów do głosowania.

Mieszkańcy kładą nacisk na bezpieczeństwo

Jak informuje Wydział Komunikacji Społecznej UM Puławy, zbieranie wniosków zakończyło się 30 czerwca. Do końca sierpnia będą one analizowane przez zespół ds. opiniowania projektów i później przez doraźną komisję ds. budżetu obywatelskiego. Chodzi m.in. o to, by uporządkować te, które dotyczą podobnych pomysłów.

- Wpłynęły 123 wnioski, czyli mniej więcej tyle, ile w zeszłym roku. Połowa wniosków dotyczy projektów rejonowych, a połowa ogólnomiejskich. Mieszkańcy są aktywni, a najbardziej w Rejonie 1A (Włostowice - przyp. red.), gdzie wpłynęło najwięcej wniosków - mówi Ewelina Borawska z puławskiego ratusza.

- Mieszkańcy w tym roku kładą nacisk na bezpieczeństwo, bo sporo wniosków dotyczy instalacji monitoringu czy oznaczenia przejść dla pieszych - dodaje specjalistka ds. komunikacji. 

Projekty ogólnomiejskie - sport, szkolenia, koncerty, ekologia  

Mieszkańcy zgłosili aż 61 projektów ogólnomiejskich. Wiele z nich to projekty miękkie, dotyczące sportu, rekreacji czy kultury. Wśród nich m.in. projekt "Uniwersytet muzyczny", który zakłada stworzenie w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym warsztatów muzycznych dla dzieci. Inny projekt warsztatów to "Kuźnia talentów", w ramach której prowadzone byłyby zajęcia artystyczne, m.in w takich dziedzinach jak malarstwo, grafika, poezja czy garncarstwo. Inne podobne projekty dotyczą np. kursu komputerowego dla seniorów, nauki pływania dla dzieci i seniorów, czy kursu samoobrony dla każdego. Wiele projektów dotyczy ekologii i zdrowego stylu życia, np. ustawienie na bulwarze pojemników do segregowania odpadów, "Stop stężeniom" - czyli zbadanie poziomu smogu i szkodliwych substancji w puławskim powietrzu. Kilka projektów ułatwiłoby życie puławskim rowerzystom, m.in. w całym mieście zrównanie poziomu ścieżek rowerowych i jezdni (nadlewka poziomująca lub zeszlifowanie krawężników), budowa odcinka ścieżki rowerowej przy ul Wiślanej i siedzibie PZW, w stronę bulwaru. Inny projekt "rowerowy" zakłada stworzenie na skwerach stanowisk do pompowania kół. Ciekawy pomysł do budowa pumptracku, czyli zapętlonego toru do rekreacyjnej jazdy rowerem. Własne projekty zgłosili też miłośnicy jazdy na rolkach - m.in. chcieliby toru do jazdy z gładkiego asfaltu. Takie miejsce mogłoby ich zdaniem powstać na Błoniach Miejskich. Inny wnioskodawca również na Błoniach widziałby górkę do zjeżdżania na sankach. W kilku projektach powtarza się pomysł instalacji publicznej ładowarki do telefonów, wyposażonej w panel solarny. Kilka projektów dotyczy ponownego wypłoszenia ptaków ze Skweru Niepodległości - zdaniem wnioskodawców ostatnie płoszenie przy udziale sokolników sprawdziło się na krótko. W projektach ogólnomiejskich nie zabrakło też pomysłów na wydarzenia muzyczne z udziałem gwiazd - jeden z wnioskodawców cześć Zbigniewa Wodeckiego chciałby upamiętnić występem Beaty Kozidrak, a ktoś inny chciałby, by w Puławach odbył się koncert młodej wokalistki Margaret. Jeszcze inny pomysł miałby uhonorować znane osoby wywodzące się z Puław - w ramach projektu powstałaby Aleja Gwiazd, gdzie na wzór podobnych miejsc Marian Opania, Bohdan Zadura czy Agnieszka Pilaszewska, mogliby np. odcisnąć dłoń na płycie.

Na Włostowicach chcą poprawy dróg i monitoringu

Najwięcej projektów rejonowych zgłoszono w rejonie 1A, czyli na Włostowicach - 23. W większości dotyczą one infrastruktury drogowej i instalacji monitoringu. Mieszkańcy chcą np., by poprawiono nawierzchnię drogi na ul. Kilińskiego - temu miałyby służyć betonowe płyty. Na ul. Norblina mieszkaniec zgłaszający wniosek chciałby poprawy nawierzchni przez wylanie asfaltu. Inny wniosek zakłada utwardzenie, odwodnienie i oświetlenie drogi na ul. Sypniewskiego. Kilka projektów dotyczy budowy miejsc parkingowych. Zaproponowano także budowę spowalniacza ruchu na ul. Mieczyńskiego i uspokojenie ruchu w rejonie ulic Kotarasińskiego i Okulickiego. 4 wnioski dotyczą zainstalowania monitoringu - na ul. Norblina, Romów, Kowalskiej i Krzywej.

Fontanna zamiast klombu na Niwie, alejka na nowo

Mniej propozycji do BO `18 mieli mieszkańcy Rejonu 1B, czyli Niwy. Tu dwa projekty dotyczą skwerku przy ul. Legionu Puławskiego. W jednym pada pomysł stworzenia na skwerze fontanny zamiast klombu z drzewem.  Drugi proponuje ogrodzenie placu zabaw na skwerku tak, by zabezpieczyć dzieci przed wtargnięciem na ulicę. Dzięki BO nowego wyglądu być może doczeka się chodnik za SP 11, nieoficjalnie nazywany "alejką". Zgodnie z projektem wykonany zostałby tam gładki chodnik, ścieżka rowerowa i oświetlenie.

- Trasa jest ważnym ciągiem komunikacyjnym dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej nr 11. Jest też ważną trasą w kierunku kościoła pod wezwaniem św. Rodziny - przekonuje pomysłodawca.

Wśród projektów znalazła się także rozbudowa parkingu przy ul. Grota-Roweckiego i zorganizowanie festynu rodzinnego na początku roku szkolnego.

Progi zwalniające, wybieg dla psów i domki dla dzikich kotów

W Rejonie II rozciągającym się od Wólki Profeckiej, przez Kołłątaja aż w okolice Parku Czartoryskich i Skweru Niepodległości zgłoszono 10 projektów. To m.in. budowa progów zwalniających na Wólce Profeckiej (po ostatnim wypadku, w którym 2-letnia dziewczynka straciła nóżkę, o ich budowę apelowała w interpelacji radna Halina Jarząbek - przyp. red.). Inne pomysły to np. utworzenie wybiegu dla psów, a także budowa w kilku punktach rejonu domków dla wolno żyjących kotów. Inny projekt zakłada zainstalowanie na Marinie, Hali Targowej i przy marketach Tesco/Leroy Merlin ogólnodostępnych defibrylatorów. Jeszcze inny projekt zakłada stworzenie osiedlowych spiżarni - szafek, gdzie mieszkańcy mogliby zostawiać jedzenie, środki czystości czy przybory szkolne. Mogłoby to służyć sąsiedzkiej wymianie i pomocy ubogim. 

W trzecim rejonie chcą siłowni i parkingów

III rejon to osiedla Polna, Niemcewicza, Leśna, Wróblewskiego z halą MOSiR i Parkiem Solidarności. Tu zgłoszono 13 projektów rejonowych. Dominują te, dotyczące rozbudowy parkingów - przy ul. Polnej, Karpińskiego, Niemcewicza, Leśnej. Trzy wnioski dotyczą siłowni plenerowych - zainstalowania drążków do ćwiczeń kalistenicznych, budowy siłowni za halą i przebudowy starej siłowni. Jeden z projektów zakłada budowę na skwerze mini tężni solankowej, czyli specjalnego miejsca o działaniu leczniczym.

W czwarty rejonie najważniejsze chodniki i place. Jest też pomysł na dworzec

Wnioski w rejonie IV, czyli w okolicach Norwida, Chmielowskiego, Sieroszewskiego, Kaniowczyków, Górnej, Wojska Polskiego dotyczą głównie naprawy chodników - np. między "dziewiątką" i ul. Kaniowczyków czy na ul. Tuwima. Kolejne potrzeby związane są z placami zabaw. Własny chcieliby mieć mieszkańcy ul. Górna. W ramach BO mógłby też powstać plac zabaw przy ul. Norwida/Sieroszewskiego. Na Norwida wnioskodawca chce też monitoringu placu zabaw, co uchroniłoby zabawki przed niszczeniem, a także przykrycia do piaskownicy, ograniczającego dostęp kotom, dla których piaskownica jest publiczną kuwetą. Inny projekt dotyczy stworzenia tymczasowej stacji przesiadkowej na dawnym dworcu PKS na Wojska Polskiego. Wnioskodawca proponuje, by wydzielić część terenu dla przewoźników międzymiastowych i zamontować toalety - to odciążyłoby mieszkańców okolicznych bloków, którzy muszą znosić sąsiedztwo tłumów pasażerów, ich złe zachowanie i brzydkie zapachy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE