reklama

Czartoryscy wrócili do Puław

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Daniel Krawczyk

Czartoryscy wrócili do Puław - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaMuzeum Nadwiślańskie udostępniło nową, znacznie wzbogaconą odsłonę wystawy "Czartoryscy. Powrót do Puław" w Oddziale Muzeum Czartoryskich w Puławach.

Wystawa poświęcona dziedzictwu kulturowemu Czartoryskich zlokalizowana została w tzw. sali tradycji, na parterze Pałacu Czartoryskich w Puławach. Obecnie ekspozycja została rozszerzona o kolejne sale historyczne korpusu głównego. W Salach Kamiennej, Gotyckiej i Rycerskiej udostępnione zostaną zwiedzającym eksponaty pochodzące ze zbiorów Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie.

Wśród nich znajdują się pamiątki, precjoza i dzieła sztuki zgromadzone przez Izabelę ks. Czartoryską w Świątyni Sybilli oraz Domu Gotyckim - prezentującym głównie obiekty związane z bohaterami historii powszechnej. Zwiedzający będą mieli także okazję podziwiać artefakty pozyskane do rodzinnych zbiorów przez potomków księżnej Izabeli.

- Zbiory pierwszego polskiego muzeum wracają z powrotem do Puław, aby przypomnieć o doniosłej roli mecenatu artystycznego i naukowego Czartoryskich jaki sprawowali w "polskich Atenach" pod koniec XVIII i na początku XIX w. - wyjaśniają przedstawiciele Muzeum Nadwiślańskiego.

Czartoryscy herbu Pogoń Litewska byli jednym z najbardziej znaczących i wpływowych rodów magnackich Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W XVIII w. odgrywali dominującą rolę na arenie politycznej, społecznej i kulturalnej kraju. Po utracie niepodległości przez Polskę skupili swe wysiłki na wspieraniu działań narodowowyzwoleńczych i podtrzymywaniu ducha narodowego. Miejscem, które na trwałe wpisało się w dzieje rodu książąt Czartoryskich były Puławy.

Na przełomie XVIII i XIX wieku miejsce to stało się dominującym ośrodkiem polskiej kultury, w którym kwitła literatura, sztuka, muzyka i teatr, kultywowano tradycje narodowe i podtrzymywano pamięć o czasach świetności Rzeczypospolitej. Zrodzone wówczas ideały znajdują kontynuację wśród przedstawicieli rodu aż po dzień dzisiejszy.

Świadectwem podtrzymywania szlachetnych tradycji jest powstałe pod auspicjami rodziny książęcej Muzeum Czartoryskich w Puławach. Odwołuje się ono do działalności muzealniczej Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej - pierwszego polskiego muzeum (Świątynia Sybilli - 1801 r., Dom Gotycki - inauguracja w 1809 r., oficjalne otwarcie w 1811 r.).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE