reklama

Dom Chemika doczeka się przebudowy?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Puławy

Dom Chemika doczeka się przebudowy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaDzisiaj Miasto Puławy wraz z gminami tworzącymi Miejski Obszar Funkcjonalny podpisało umowę partnerską. Projekt zakłada m.in. realizację przebudowy POK "Dom Chemika".

W dniu 27 czerwca 2016 r. Miasto Puławy wraz z gminami tworzącymi Miejski Obszar Funkcjonalny tj. Gminą Kazimierz Dolny, Końskowola, Puławy, Janowiec, Żyrzyn oraz Miejskim Zakładem Komunikacji, Puławskim Ośrodkiem Kultury „Dom Chemika” i Biblioteką Miejską podpisało umowę partnerską w sprawie przygotowania i realizacji projektu pn. „Zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług kulturalnych mieszkańcom Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Puławy”.

Projekt ten znajduje się na liście przedsięwzięć o priorytetowym znaczeniu dla realizacji celów Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (z perspektywą do 2030 r.).

Projekt zakłada realizację przebudowy POK „Dom Chemika” wraz z budową Mediateki oraz dalszy rozwój transportu publicznego poprzez zakup nowych autobusów oraz rozbudowę infrastruktury przystankowej. Działania te mają umożliwić mieszkańcom MOF-u korzystanie z szeroko rozumianych atrakcyjnych usług z zakresu kultury, w tym likwidację barier komunikacyjnych, które stanowią przeszkodę w dostępie do tych instytucji. Obecny stan techniczny budynku POK „Dom Chemika” oraz jego funkcjonalności, jak również ograniczone powierzchnie budynku głównego Biblioteki Miejskiej stanowią realną przeszkodą w tworzeniu nowej oferty dla mieszkańców. Wartość całkowita projektu przekracza 85 mln PLN. Dofinansowanie ze środków unijnych może wynieść do 85%. Okres realizacji to lata 2016-2021.

Budynek POK został oddany do użytku w 1984 roku. Składa się z dwóch obiektów (budynek główny i pawilon wystawowy). Budynek wraz z wyposażeniem wykazuje stan dużego zużycia. Istnieje pilna potrzeba dostosowania go do obecnych wymogów i obowiązujących przepisów. Przebudowa POK z powstaniem Mediateki pozwoli na zwiększenie zasięgu działania ośrodka i liczby uczestników wydarzeń kulturalnych. Tylko w 2014 r. w zorganizowanych 146 wydarzeniach (spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych, koncerty, kabarety, warsztaty, festiwale, gale, konkursy, itp.) uczestniczyło ok. 52 tys. widzów. Z tej ilości ok. 65% - 70% - to mieszkańcy spoza Puław, a w przypadku imprez festiwalowych i warsztatowych, są to uczestnicy z całej Polski i z zagranicy. Obecnie w POK „Dom Chemika” funkcjonują następujące formy amatorskiego ruchu artystycznego, skupiające dzieci, młodzież i dorosłych z miasta i okolicznych gmin: Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle, Zespół Baletowy „Etiuda", Studio Tańca „Pokus", zespoły wokalne, grupy plastyczne, formy teatralne – Teatr SPUT2, Teatr Lalek „Muchomor", Puławski Teatr Amatora. W ramach Puławskiego Ośrodka Kultury funkcjonują ponadto m.in.: Puławska Galeria Sztuki (w której w 2014 roku odbyły się 23 wystawy artystyczne, które odwiedziło łącznie 13600 osób oraz 206 lekcji galeryjnych, w których udział wzięło 5048 uczniów), Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta – na stałe współpracująca z wieloma placówkami edukacyjnymi w regionie, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub Twórców Ludowych, Klub Seniora, Klub ONA.

Biblioteka Miejska w Puławach jest największą biblioteką publiczną w powiecie puławskim, posiadającą najatrakcyjniejsze zbiory i największa ofertę w regionie. Zgromadzone zbiory to ponad stutysięczna kolekcja książek - tradycyjnych i cyfrowych. Obsługuje rocznie ponad 13,5 tysiąca czytelników. Przeciętnie każdego dnia z usług miejskiej sieci bibliotecznej korzysta ponad 450 osób, w tym blisko 200 z Biblioteki Głównej. Obiekt, w którym ma siedzibę Biblioteka został oddany do użytku w 1966 r. Budynek nie spełnia współczesnych bibliotecznych norm i standardów. Przy różnorodności i złożoności zadań bibliotecznych wobec obsługiwanego środowiska — brak odpowiedniej siedziby i zaplecza na najwyższym poziomie jest poważnym utrudnieniem w realizacji wszystkich funkcji i zadań placówki. Biblioteka nie ma miejsca na pełną prezentację swoich zbiorów w wolnym dostępie. Brakuje powierzchni magazynowych na zbiory multimedialne, sal na spotkania literackie, sal dydaktycznych i szkoleniowych.  Brakuje systemów zabezpieczenia zbiorów, urozmaiconych warunków do pracy i rekreacji dla czytelników oraz przystosowania pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych. Warunki lokalowe (mały metraż jaki zajmują wypożyczalnie i czytelnie) odbiegają od istniejącej sytuacji w Polsce, a jeszcze mocniej od standardów międzynarodowych. W Polsce na 1 m2 powierzchni bibliotecznej przypada średnio 8 czytelników, w Puławach prawie dwukrotnie więcej - 15 (na tym statystycznym metrze muszą się zmieścić czytelnicy, jak i odpowiednia dla nich ilość regałów z książkami, stolików, krzeseł, komputerów itp.). Powierzchnia całej sieci bibliotek w Puławach (w tym filie) wynosi ok. 887 m2. Zgodnie z międzynarodowymi standardami IFLA-UNESCO, winna wynosić minimum 27909,84 m2, a przy założeniu polskich wskaźników powierzchnia bibliotek winna liczyć blisko 12.000 m2 tj. 13 razy więcej niż obecnie. Normy te stawiają także wymagania jakościowe i funkcjonalne, do których obecnie w Puławach nie sposób się zbliżyć.

Usprawnienie funkcjonowania zbiorowego transportu publicznego nastąpi poprzez zakup nowego taboru (17 autobusów), infrastruktury przystankowej, sieci biletomatów. Umożliwi to włączenie nowych gmin do odbiorców tej usługi w tym m.in. miasta Dęblin. Powstanie systemu roweru miejskiego będzie alternatywną formą ekologicznego transportu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE