1 lipca ruszył nowy rządowy program wsparcia 300 plus. W tym roku po raz pierwszy rodzice uczniów, którzy nie ukończyli 20 lat i 24 w przypadku osób niepełnosprawnych będą mogli otrzymać 300 złotych na wyprawkę szkolną. Wypłata środków będzie jednorazowa, a procedura ubiegania się o świadczenie jest bardzo uproszczona. Należy tylko wypełnić wniosek i nie potrzebne są żadne dodatkowe zaświadczenia. W przypadku tego programu nie obowiązuje także kryterium dochodowe.
Jak złożyć wniosek?
- Program ruszył na razie tylko w formie on- line. Od sierpnia będzie można składać wnioski również drogą papierową - mówi Maria Piastowicz, dyrektor MOPS w Puławach.
Od początku miesiąca można składać wnioski elektronicznie, czy to korzystając z witryny internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej czy wreszcie poprzez e- bankowość.
Ze względu na nowy rodzaj programu i znaczne grono potencjalnych wnioskodawców instytucje wydające decyzje mają wydłużony czas na ich rozparzenie.
- Na wnioski złożone w terminie od lipca do sierpnia okres rozpatrywania został wydłużony do końca września. Oczywiście nie będziemy zwlekać z decyzjami, wnioski rozpatrywane są na bieżąco - informuje nasza rozmówczyni.
Puławianie chętni na 300 plus
Pracownicy puławskiego MOPS-u od kilku dni mają znacznie więcej pracy. Mieszkańcy nie zwlekali i od pierwszych dni programu bardzo licznie składali wnioski.
- Dokładne dane o ilości wniosków, które wpłynęły do ośrodka będziemy mieli w połowie miesiąca - informuje dyrektor Maria Piastowicz i dodaje: - Na dzień dzisiejszy mamy już rozpatrzonych pozytywnie 300 wniosków. Szacujemy, że w Puławach jest ok. 5,5 tys. dzieci uprawnionych do skorzystania ze świadczenia.
Kto nie dostanie pieniędzy?
Program "Dobry start" nie obejmuje studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych. Wsparcia nie dostaną także rodzice dzieci uczęszczających do zerówek, niezależnie czy są one w szkole czy w przedszkolu.